Açlık Diyeti Nedir, Açlık Diyeti İşe Yarıyor mu?


69
674 Paylaşım, 69 points

Son dönemin en popüler diyetleri arasında yer alan açlık diyeti, adıyla olduğu kadar yapılış şekli ile de dikkat çekmeye devam ediyor.  Aralıklarla yapılan açlık diyeti, kilo verme yönünden oldukça faydalı olmasının yanı sıra zararlı olup olmadığı yönünden de kafalarda soru işaretlerine neden oluyor. Bu yazımızda açlık diyeti nedir, açlık diyeti işe yarıyor mu gibi sorulara cevap vereceğiz.

AÇLIK DİYETİ NEDİR?

Açlık diyeti, belirlenmiş saat aralıklarında yapılan ve oruç tutmaya benzeyen bir diyet türüdür. Bu diyette 5 / 2 ya da  16 / 8 metotları geçerlidir. Bu diyet sayesinde haftada 1 – 2 kilo vermek mümkün oluyor.AÇLIK DİYETİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Açlık diyetinin birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlerde farklı beslenme saatleri geçerli oluyor. Açlık diyeti çeşitleri şu şekilde sıralanıyor;

ALTERNATİF TEK ÖĞÜN BESLENME DİYETİ NEDİR? (24 SAAT AÇLIK DİYETİ)

Bu diyette normal şartlarda günde 3 öğün yiyen kişiler 24 saat içerisinde sadece 1 öğün yemek yer. İlk gün saat 20:00’de yemek yiyen bir kişi ertesi gün aynı saate kadar bir daha hiçbir şey yemez. Ardından gelen 24 saatin sonunda da bir kez daha beslenerek gün tamamlanmış olur.

ARALIKLI BESLENME DİYETİ NEDİR?

Gün içerisinde kişinin belirleyebileceği 8 saat içerisinde beslenilen açlık diyetidir. Bu 8 saatin dışında su, çay, kahve gibi sıvılar dışında hiçbir şey tüketilemez. 8 saatlik zaman aralığını herkes kendisine göre belirleyebilir.

5/2 YÖNTEMİ İLE AÇLIK DİYETİ NEDİR?

Dr. Michael Mosley tarafından geliştirilen bu açlık diyetinde 5 gün boyunca toplam enerji harcaması oranında kalori alınır. Yani dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Kalan iki günde ise kadınlar 500 kalori, erkekler ise 600 kalori beslenmeyle sınırlandırılır. Bu diyette ek olarak egzersiz de yapmak gerekir.

16/8 YÖNTEMİ İLE AÇLIK DİYETİ NEDİR?

Bu diyet çeşidinde kişi 16 saat aç kaldıktan sonra sekiz saat boyunca serbest şekilde istediklerini yiyebiliyor. Ancak 8 saatin sonrasındaki 16 saatte asla besin tüketilmemesi oldukça önemli bir ayrıntı.

AÇLIK DİYETİ İŞE YARAR MI?

Açlık diyeti, birçok konuda fayda sağlar. Bilim adamları tarafından desteklenen bu diyet programı, kilo vermek isteyenlere yeni bir yaklaşım sunar. Açlık diyetinin vücuda sağladığı olumlu etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kansere yakalanma riskini azaltır.
  • Diyabete karşı korur.
  • Bunamaya iyi gelir.
  • Yağ hücrelerinin yıkımını sağlar.
  • Karaciğerde glikojen yıkımını sağlar.
  • Pankreasta glukogan sentezini sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kilo kaybı sağlar.
  • Kandaki kolesterolü düşürür.
  • Nörolojik hastalıklardan korur.

AÇLIK DİYETİ NE KADAR SÜRE UYGULANMALI?

Açlık diyeti kısa sürede oldukça faydalı gibi görünse de uzun süreli uygulanması durumunda zararı daha fazla olacaktır. İnsan vücudu normal şartlarda 3 ana öğün ve 1 ara öğün şeklinde beslenmeye alışıktır. Bu tür diyetlerde çok uzun süre aç kalınıyor olması vücuda bir süre sonra zarar vermeye başlayacaktır.

Açlık diyetini, oruca benzeten kişiler oldukça fazladır. Ancak oruç tutmak belirli bir süre gerçekleştirilirken insan vücuduna zarar vermeyecek şekilde ayarlanmıştır. Açlık diyeti oruca benzemesinin yanı sıra uzun süre uygulanmasında sıkıntıya neden olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
85
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
99
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir