Açık Öğretim Fakültesi Sınav Sonuçları Sorgulama


70
684 Paylaşım, 70 points

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınav sonuçları, milyonlarca öğrenci tarafından merakla beklenmektedir. Açık Öğretim öğrencileri, derslerden geçip geçmediklerini anlamak için sınav sonuç sorgulaması yaparlar. Bu yazımızda Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin sınav sonuç sorgulama işlemini nasıl yapabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

 Açık Öğretim Sınav Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınav sonuçları sorgulaması ile öğrenciler kolaylıkla sınav sonuçlarını öğrenebilmektedir. Bunun için öğrenciler iki farklı yöntem kullanabilmektedir. Bunlar;

 • Anadolu Üniversitesi mobil uygulaması
 • Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi E – Kampüs sistemi

Öğrenciler bu iki sistemden istediklerini seçerek sınav sonuç sorgulaması yapabilmektedir. Bunun için öğrencisinin T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapması yeterli olacaktır.Açık Öğretim Fakültesi Sınav Sonuç sorgulama işlemi için internet sitesi de kullanılabilmektedir. Açık Öğretim Fakültesi Sınav sonuç sorgulama adresi şu şekildedir; https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim

Açık Öğretim Fakültesi Geçilemeyen Dersler Ne Olur?

Açık Öğretim Fakültesi’nde temel olarak iki dönem bulunmaktadır. Birinci dönemde alınan fakat sınavlarda başarısız olunarak kalınan dersler bir sonraki senenin birinci dönemde tekrar alınabilmektedir. Geçilemeyen ikinci dönem dersleri de aynı şekilde bir sonraki senenin ikinci döneminde alınabilmektedir.

Üniversite öğrencileri her sene 1 vize sınavına ve 1 final sınavına girmektedir. Bir eğitim yılı içinde toplamda 2 vize ve 2 final sınavı olmaktadır. Dönem içi girilen vizelerin %30’u ile finallerin %70’i alınarak yılsonu not değerlendirmesi yapılmaktadır. Elde edilen not, ortalama harf notu olarak sisteme girilmektedir.

Açık Öğretim Fakültelerinde Bütünleme Var mıdır?

Açık öğretim fakültelerinde bütünleme sınavı yapılmamaktadır. Bunun nedeni, ilk dönem başarısız olunan bir dersin ikinci dönemde yükseltilerek genel ortalama üzerinden kurtarma şansının bulunmasıdır. Bütünleme sınavları, iki dönem arasındaki bağın kopması ve öğrencinin başarısız olması ile sonuçlanacağı için bu fakültede bütünleme sınavına ihtiyaç duyulmayacaktır.

Açık Öğretim Fakültesi 3 Ders Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi dönem içerisinde yaptığı sınavların ardından mezuniyet için 3 ders sınavı gerçekleştirmektedir. Bu sınav, Temmuz ayında yapılmaktadır. Açık Öğretim Üç Ders Sınav Hakkı, iktisat ve işletme fakültesi lisans ve ön lisans öğrencilerine yapılmaktadır.

Açık Öğretim Sınav Geçme Notları Nasıldır?

Açık öğretim fakültesi sınav geçme notları, belirlenmiş bir tabloya göre anlaşılabilmektedir. Buna göre öğrencinin geçip geçmediğini anlayacağı tablo şu şekildedir;

 • 84 – 100 arası AA 4,00 Geçti
 • 77 – 83 arası AB 3,70 Geçti
 • 71 – 76 arası BA 3,30 Geçti
 • 66 – 70 arası BB 3,00 Geçti
 • 61 – 65 arası BC 2,70 Geçti
 • 56 – 60 arası CB 2,30 Geçti
 • 50 – 55 arası CC 2,00 Geçti
 • 46 – 49 arası CD 1.70 Ortalamaya Bazlı Geçti
 • 40 – 45 arası DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti
 • 33 – 39 arası DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti

Açık Öğretim Fakültesi Yaz Okulu Nasıl Olmaktadır?

Açık Öğretim Fakülteleri yaz okulu kayıtları genel olarak Haziran ayında gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler, yaz okulu kapsamında lisans ve ön lisans derslerinden en fazla 5 tanesini seçebilmektedir. Ders seçimi yapan öğrenciler kurum içi ya da kurum dışından bir başka yükseköğretim programından yaz okulu dersi alamayacaktır.

Yaz kayıt döneminin tamamlanmasının ardından ders seçimi yapılamayacaktır. Anadolu Üniversitesi Akademik Takvimi kapsamında yaz okulu 11 hafta sürmektedir. Eylül ayına kadar devam eden kursların ardından dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Tek sınav yapılacak öğrenciler başarılı olmaları halinde bu başarı notunun notlarına katkısı %100 olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir