Açık Lise’den Mezun Olmak İçin En Az Kaç Kredi Gereklidir?


77
754 Paylaşım, 77 points

Ortaokuldan mezun olan öğrencilerden bazıları farklı nedenlerden dolayı lise tercihlerini açık liseden yana kullanır. Açık lise, herhangi bir nedenle örgün öğretime devam edemeyecek olan öğrencilerin eğitimlerini tamamlamaları adına kurulmuştur. Açık liseden mezun olmak için öğrencilerin belirlenmiş krediye ulaşması gerekir. Bu yazımızda açık liseden mezun olmak için en az kaç kredi gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

AÇIK LİSE NEDİR?

Açık lise, eğitimine devam etmek isteyen ancak okula devamlılık göstermesi mümkün olmayan öğrencilere yönelik olarak 1992 yılında kuruldu. Uzaktan eğitim sağlayan bu liselerde örgün öğretim ile paralel bir eğitim verilir. Açık liseye giden öğrenciler eğitimlerini basılı yayın, televizyon ve radyo üzerinden sağlarlar.Açık liseye giden öğrencilerin normal liselerde olduğu gibi 8 dönem eğitim görmesi gerekir. Mezun olmak isteyen bir öğrencinin asgari kredi tutarının 192 olması gereklidir. Açık liseden mezun olma hakkı kazanmış olan öğrenciler, sonuçların açıklanmasının ardından 2 ay süre sonunda il ve ilçe halk eğitim merkezleri üzerinden diplomalarını alabilirler.

AÇIK LİSEDEN MEZUN OLMA ŞARTLARI NEDİR?

Açık liseye giden bir öğrencinin mezun olabilmesi için bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Açık liseden mezun olma şartları şunlardır;

Açık lise alan bölümde okuyan öğrenciler için mezun olma şartları;

 • Öğrencinin toplam kredisi en az 192 olmalıdır.
 • Öğrencinin ortak derslerin tamamından başarılı olması gerekir
 • Öğrencinin en az 8 dönem öğrenim görmesi gerekir
 • Öğrencinin dil ve anlatım derslerinden başarı ile geçmesi gerekir
 • Öğrencinin alan kredisinin en az 80 ve üzerinde olması gerekir. Bu derslere genel kültür dersleri dahil değildir
 • Öğrenci alan derslerinden mutlaka sınava girmelidir

Açık lise alansız bölümde okuyan öğrenciler için mezun olma şartları;

 • Öğrencinin en az 8 dönem okula girmesi gerekir
 • Öğrencinin mezun olmak için toplam kredisinin en az 192 olması gerekir
 • Öğrencinin ortak derslerden başarılı olması gerekir
 • Öğrencinin dil ve anlatım dersini başarıyla geçmesi gerekir
 • Öğrencinin en az bir dönem açık öğretim lisesi sınavına gitmesi gerekir

AÇIK LİSEDEN MEZUN OLMAK İÇİN KAÇ KREDİ GEREKİR?

Açık liseden mezun olmak isteyen öğrencilerin lise hayatı boyunca en az 192 kredi toplaması gerekir. Bunun yanı sıra belirtilen mezun olma şartlarına da uygun olması zorunludur. Yüksek kredi ile mezun olmak isteyen bir öğrencinin yüksek kredili dersleri seçmesi akıllıca olacaktır. Yüksek kredili dersler sayesinde 192 kredi puanı çok daha kolay toplanır.

AÇIK LİSEDEN BİR DÖNEMDE KAÇ KREDİ ALINABİLİR?

Açık liseye giden öğrenciler, bir dönemde en fazla 35 kredi alabilir. Öğrencinin tüm derslerinden başarılı olması sonucunda tek dönemde 35 puan alması, bir yıllık sürede 70 puan alması demektir. Her dönem 7 puan alan bir açık lise öğrencisi, 3 yılın sonunda 210 kredi puanı almış olur.

Ancak açık liselerde 8 dönem yani 4 yıl okuma zorunluluğu olduğu için öğrencinin dönem başı 35 kredi almasına gerek yoktur. Üniversitede iyi bir bölüme girmek hedefi olan açık lise öğrencileri, ilk yıllarda sıkı tutarak 35 dönem kredi puanı aldıktan sonra son sınıflarda düşük kredi tutarak üniversiteye hazırlığa ağırlık verebilir.

AÇIK LİSEDE HANGİ DERSLERDEN MUAF OLUNUR?

Açık liseye giden bir öğrenci, zorunlu olan derslerden herhangi birisinden 3 dönem boyunca geçer not almayı başaramazsa, bu öğrenci o dersten muaf tutulur. Ancak bir dersten muaf tutulmak, o dersten kredi alınmasını da engelleyecektir. Bununla birlikte o dersten önceden alınmış olan kredi puanları da silinecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
112
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
61
lol
Aşk Aşk
50
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
110
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir