Abur Cuburlar Çocuğunuza Neler Yapıyor?


56
544 Paylaşım, 56 points

Abur cuburlar çocukların en çok severek tükettikleri besinler olarak bilinir. Abur cubur sevmeyen çocuk neredeyse yok gibidir. Bu kadar sevilen bir yiyeceğin ne yazık ki sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir. Çok fazla abur cubur tüketen çocukların sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu yazımızda Abur Cuburlar Çocuğunuza Neler Yapıyor? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çikolata, şeker, cips, bisküvi, gofret ve daha adını sayamadığımız birçok yiyecek abur cubur sınıfında yer almaktadır. Bu tür yiyecekler çocukların tüketmeyi en çok sevdikleri yiyeceklerdir. Vazgeçilmezler arasında yer alan abur cuburlar besleyici olarak değeri olmayan ve yüksek kalori içeriği ile zarar veren türden yiyeceklerdir.ABUR CUBURLAR ÇOCUĞUNUZA NELER YAPIYOR?

Abur cubur sınıfına giren besinler çocukların severek tükettikleri gıdalar olmalarına karşılık ne yazık ki sağlık için oldukça zararlıdır. Abur Cuburlar Çocuğunuza Neler Yapıyor? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Obezite
  • Kanser
  • Kalp hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Alerji
  • Sindirim sistemi rahatsızlıkları

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA OBEZİTE YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda obezite yapıyor. Abur cubur olarak tabir edilen yiyecekleri içerisinde doymuş ya da trans yağ içeriğinin yanı sıra ürünlerin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlayan tuz ve şeker de yüksek oranda yer almaktadır. Besleyici anlamda vitamin ve mineral yönünden oldukça zayıf olan bu besinlerin sıklıkla tüketilmesi, çocuklarda obeziteye neden olmaktadır. Türkiye’ de her 100 çocuktan 25’ inde obezite sorunu olduğu bilinmektedir.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA KANSER YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda kanser yapıyor. Abur cubur olarak nitelendirilen gıdaların bir çoğunun içeriğinde sağlıklı vitamin ve mineraller yerine kimyasallar ve zararlı yağlar bulunmaktadır. Bu içerik sıklıkla abur cubur tüketen çocuklarda bir süre sonra kansere yakalanma riskini ortaya çıkarmaktadır. Özellikle kızartma işlemi uygulanmış olan abur cubur ürünlerin fazla tüketiminde kanser riskinin arttığı bilinmektedir.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA KALP HASTALIKLARI YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda kalp hastalıkları yapıyor. Abur cubur olarak bilinen yiyeceklerin içerisinde trans ve doymuş yağ oranı oldukça yüksektir. Bu tür yağlar kalp sağlığını olumsuz etkilerken kalp damarlarında tıkanma gibi sorunların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sıklıkla abur cubur tüketen çocuklarda kalp sorunları sıklıkla görülmektedir.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda şeker hastalığı yapıyor. Abur cuburların bir çoğu yüksek şeker oranına sahiptir. Bunun temel nedeni şekerin hem gıdalara daha fazla lezzet vermesi hem de raf ömrünü uzatmasıdır. Şeker oranı yüksek olan abur cuburların sıklıkla tüketilmesi durumunda çocuklarda bir süre sonra şeker hastalığı görülme olasılığı oldukça yüksektir.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda hipertansiyon yapıyor. Abur cubur sınıfındaki birçok yiyecekte uzun süre dayanıklılığını sağlaması için yüksek oranda tuz konulmaktadır. Bu tür abur cuburların sıklıkla tüketilmesi, vücuda gereğinden fazla tuz alımına neden olur. Bu da bir süre sonra çocuklarda dahi hipertansiyon oluşumuna sebep olmaktadır.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA ALERJİ YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda alerji yapıyor. Abur cubur sınıfındaki yiyecekler içerdikleri zararlı katkı maddeleri nedeniyle çocuklarda sık tüketimi ile alerjik reaksiyonların gelişmesine neden olmaktadır. Özellikle egzama, sık sık abur cubur tüketen çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Alerji ile karşı karşıya kalmamak için çocuklarda abur cubur tüketimini sınırlandırmak akıllıca olacaktır.

ABUR CUBURLAR ÇOCUKLARDA SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI YAPIYOR

Abur cuburlar çocuklarda sindirim sistemi rahatsızlıkları yapıyor. Abur cubur sınıfı yiyeceklerin birçoğu içerdikleri trans ve doymuş yağ nedeniyle sindirim aşamasında oldukça zorlamaktadır. Bununla birlikte abur cubur olarak geçen yiyeceklerin hemen hemen hiçbirisinde lif – posa içeriği bulunmamaktadır. Bu tür yiyeceklerin sindirilmesinin çok zor olması, bir süre sonra sindirim sisteminde rahatsızlıklar yaşanmaya başlamasına neden olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
544 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir