A101 İş Başvurusu, Personel Alımı ve Çalışma Koşulları


79
770 Paylaşım, 79 points

Türkiye’de 10.000’e yakın şubesi bulunan ve en büyük marketler zinciri olma iddiasını koruyan A101, her yıl binlerce kişi için ekmek kapısı açıyor. Sürekli olarak açtığı şubelerde birçok gence iş sağlayan A101’de çalışmak için başvuru şartları neler ve kimler başvuru yapabilir gibi birçok konuya sizler için açıklık getireceğiz.

A101 Şubelerinde Çalışmak İçin İş Başvurusu Şartları Nelerdir?

Marketler zinciri A101’de kendinize iş şansı aramak istiyorsanız belirli şartlara uygun olmanız gerekiyor. Onlar ise şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Belirli engelli şartlarına uygun olmak.
 • Çalışmaya engel bir rahatsızlığın bulunmaması.
 • Tecrübe (Opsiyonel)

Yukarıda belirtilmiş olan şartlara uygun olmanız durumunda ilinizde veya ilçenizde bulunan herhangi bir A101 şubesi için kolayca başvuru yapabilirsiniz. Daha sonrasında talebiniz müdürlük tarafından incelenip sizlere geri dönüş sağlanacaktır. Ancak burada sizi diğerlerinden bir adım öne çıkaracak olan detay kendinizi nasıl anlattığınız ve doğal olarak tecrübe sahibi olup olmadığınızdır. Her mağaza gibi A101 de işe alacağı kişilerin daha öncesinde deneyimli olmasını tercih etmekte. Eğer daha öncesinde başka bir A101 şubesinde veya farklı firmalara ait alışveriş mağazalarında çalışma durumunuz varsa bir adım öndesiniz demektir. Ancak bu tabii ki zorunlu değil.A101 Çalışma Koşulları Nelerdir?

A101 yönetimi tarafından belirlenen ve  mağazada çalışacak olan kişilerin uyması gereken bir takım çalışma koşulları bulunmaktadır. Bu koşullara kendinizi adapte edememeniz durumda işten çıkartma veya uyarı gibi şeylerle karşılaşmanız muhtemel. İşte A101’de çalışacak olan kişilerin uyması gereken çalışma koşulları:

 • Her A101 çalışanı günlük en az 8 saat şubesinde aktif olarak çalışmak durumundadır. Bu koşulları karşılamayan kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanabilir.
 • Personel eksikliğine bağlı olarak kendi alanınız dışında da çalışmanız gerekebilmektedir. Örnek verecek olursak, bir kasiyerin rahatsızlanıp çalışamaz olması durumunda kasada bir müddet görev yapmanız gerekebilir.
 • Mağazaya getirilen malların yerleştirilmesinde ve belirli aralıklarda yapılan sayımlarda aktif rol oynamalısınız.

A101 İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin her bölgesinde yüzlerce şubesi bulunan marketler zinciri A101’de iş başvurusu yapmak için tamamen sizlerin seçiminize sunulan farklı yollar bulunmaktadır. Ancak iş başvurusu yapmak isteyen kişilere tavsiye edilen yol direkt olarak satış şubelerine gitmektir. Bu sayede direkt olarak çalışanlardan bilgi alabilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz. Eğer şubelerden başvuru yapmak istemiyorsanız bölgenizdeki genel merkezlik binalarına gidebilir veya a101.com.tr adresinden online bir şekilde iş başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir yöntemi kullanarak yapmış olduğunuz başvurulara en geç 5 iş günü içerisinde olumlu veya olumsuz bir şekilde dönüş sağlanacaktır. Olumsuz dönüş almanız durumunda tüm şansınızı kaybetmiş olmazsınız. Daha sonrasında olası bir pozisyon boşluğunda direkt olarak şubelerden veya farklı yöntemler üzerinden tekrar başvuru yapabilirsiniz.

A101’e Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Kimlik Fotokopisi
 • Sağlık Raporu
 • Temiz Kağıdı
 • İkametgah Belgesi
 • Diploma Fotokopisi

Çalışılacak olan şubelerin inisiyatifine bağlı olarak başvuru yapan kişilerden bazı ek belgeler istenebilmektedir. Ancak standart olarak istenen belgeler yukarıda listelendiği gibidir.

A101’de Çalışanların Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizin dört bir yanında şubeleri bulunan A101’de çalışanların kategorize edilmiş farklı maaş seviyeleri bulunmaktadır. Kısacası maaşınızı çalışmış olduğunuz pozisyonlar belirler diyebiliriz. A101 çalışanlarının pozisyonlara göre almış olduğu ücretler ise şu şekilde:

Personeller: Asgari Ücret (2020 TL)

Mağaza Müdür Yardımcısı: 2.500 TL’ye kadar

Mağaza Müdürü: 3.000 TL’ye kadar

A 101’de çalışmış olduğunuz alana ve şubeye göre çalışma şartlarında ve ücretlerde değişiklikler olabilmektedir. Bu karar ise tamamen bölge ve mağaza müdürlüğüne bırakılmış şekilde.

Eğer A101’de çalışmak istiyorsanız yemek ücretinizin mağaza tarafından karşılanacağını hatırlatmak gerek. Ancak servis ve yol desteği olmadığı için bu masrafı kendiniz karşılamak zorundasınız.

A101 İŞ BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLA

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
770 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
26
Şaşkın
Başarısız Başarısız
124
Başarısız
Komik Komik
103
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
27
Helal Olsun!
lol lol
64
lol
Aşk Aşk
55
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
28
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
119
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. A 101 market kasiyerlik carrefour kasiyerlik fatih civarinda olursa sevinirm.daha önce yaptığım iş sok market çum market v.s

 2. Yedi senelik market tecrubem var Ankara Sincan’da oturuyorum ilk okul mezunuyum dönüş yaparsanız olumlu yada olumsuz sevinirim