9 Ay Sigorta Ve Her Ay 2 Bin 300 TL Maaş Devletten


64
640 Paylaşım, 64 points

Corona virüs nedeniyle işsiz kalan ve maddi sıkıntı yaşayan vatandaşların yüzünü güldürecek haber devletten geldi. Devlet, virüs nedeniyle işsiz kalan vatandaşlara iş aramaları süresince 9 ay boyunca sigorta ve her ay için 2 bin 300 TL maaş desteği sunacak. Bu yazımızda 9 Ay Sigorta Ve Her Ay 2 Bin 300 TL Maaş Devletten başlığının detaylarını anlatacağız.

Corona virüs, birçok sektörün ekonomik olarak sıkıntıya girmesine neden oldu. Bu zorlu süreçte işsiz kalan vatandaşlara biraz olsun destek olması adına devletten önemli bir adım geldi. Devlet, Corona virüs nedeniyle işsiz kalan ve iş arayan vatandaşlara 9 ay boyunca sigorta ve her ay 2,300 TL maaş fırsatı sunacağını açıkladı.9 AY SİGORTA VE HER AY 2 BİN 300 TL MAAŞ DEVLETTEN

İŞKUR’ un TYP adı ile tanımladığı bir sistem kuruldu. Bu sistemde işsiz kalan vatandaşlara yönelik oldukça avantajlı bir teklif hazırlandı. İŞKUR sistemine kayıt olan ve Corona virüs nedeniyle işsiz kaldığı için iş arayan vatandaşlara TYP programı kapsamında meslek öğretilmesi ve sigortalı bir iş bulunması sağlanacak.

Virüs salgını nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlara devletten önemli bir el uzandı. Devlet, İŞKUR üzerinden virüs nedeniyle işsiz kalanlara iş fırsatı sunulması sürecinde hem sigorta hem de maaş ödemesi yapacağını açıkladı.

TYP NEDİR NSIL BAŞVURU YAPILIR?

İŞKUR üzerinden iş aramak için başvuruda bulunan işsiz vatandaşlara TYP programı kapsamında destek verilecek. Toplum yararına program olarak bilinen TYP programı sayesinde bir mesleği olmayan ve virüsten dolayı işsiz kalan kişilere meslek öğretilecek ve ardından bu kişilerin sigortalı bir işte çalışması sağlanacak.

TYP başvurusunda bulunmak için işsiz kalan kişilerin İŞKUR üzerinden başvuruda bulunması gerekir. TYP başvurusu için İŞKUR şubelerine gitmek ya da internet üzerinden başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TYP başvurusu için öncelikle adayların belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Şartlara sahip olan adayların başvuruları olumlu değerlendirilecek ve program kapsamına alınacaktır. TYP başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Başvuran kişi İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasında yer almalı
  • 18 yaşını doldurmuş olmalı
  • Başvuran kişinin emekli ya da malul aylığı olmamalı
  • Başvuran kişilerin açık öğretim haricinde başka öğretim birimlerinde öğrenciliği bulunmamalı

Başvuru şartlarını taşıyan işsiz vatandaşlar, İŞKUR tarafından TYP programına dahil edilecektir. TYP programı kapsamında mesleki eğitim alacak olan işsiz vatandaşlar, bu süre boyunca 9 aylık sigortalı olma ve aylık 2,300 TL maaş alma hakkınsa sahip olacaktır.

TYP PROGRAMINA KATILANLARA MAAŞ ÖDEMESİ YAPILACAK

TYP programına katılma hakkı kazanmış olan kişiler, hem meslek öğrenme şansına sahip olacak hem de bu süreçte maaş alarak maddi sıkıntısından kurtulma şansına sahip olacak. Program boyunca bir meslek alanında eğitim alacak olan kişiler sigortalarının devam etmesi ve maaş alma hakkını da kullanacak. Bu süre boyunca Corona virüs nedeniyle işsiz kalmış olan tüm vatandaşlara aylık düzenli olarak 2,300 TL maaş ödemesi gerçekleştirilecek. Meslek öğrenen kişilerin program sonucunda sigortalı bir işe yerleştirilmesi de mümkün olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
640 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
126
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
57
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
50
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir