80 TL Elektrik Faturası Desteği Nedir, Nasıl Alınır?


66
699 Paylaşım, 66 points

2018 yılı sonunda karara bağlanan ve 2019 yılının başlarında sunulmaya başlayan 80 TL elektrik faturası desteği nedir? Elektrik fatura desteği nasıl alınır? Gibi soruların cevaplarını sunduğumuz bu yazımızda, elektrik faturası desteği hakkında merak edilen tüm bilgiler yer almaktadır.

80 TL Elektrik Faturası Desteği Nedir?

Devletimizin sosyal devlet olma yolunda attığı en önemli adımlar arasında gösterilen 80 TL elektrik faturası desteği, kişilerin muhtaçlık durumuna göre sunulan hizmetlerden birisidir. Bu destek kapsamında kişinin işsiz olması ya da muhtaçlık niteliklerine sahip olması durumlarında, devlet tarafından farklı kriterleri de bağlı olarak, elektrik faturalarının 80 TL’lik bölümü karşılanmaktadır.  • Sosyal Yardımlardan Faydalanan Kişileri Kapsıyor

Elektrik faturası desteği aslında tek kalemde 80 TL olmayıp, 40 ve 80 TL arasında yapılacak destekleri kapsamaktadır. Devletin sunduğu destekten sosyal yardımlaşmadan yararlanan, muhtaç kimseler faydalanmaktadır. Örneğin işsiz olup resmi olarak işsizlik maaşı alan kişiler, elektrik desteğinden otomatik olarak yararlanmaktadırlar.

Sosyal yardımlaşma vakıflarına kaydı bulunan ve muhtaçlık durumu devam eden kişilerin de yaralandığı bu destek, herhangi bir başvuru gerekmeden devlet tarafından sunulmaktadır. Örneğin zaten işsizlik maaşı alan bir kişi herhangi bir başvuru yapmadan, elektrik fatura desteğinden yararlanmaktadır. Kişinin muhtaçlık halinin sona ermesi durumunda ise, verilen destek kesilmektedir.

  • Şimdilik 2 Buçuk Milyon Haneye Verilecek

Devlet tarafından sunulan bu desteğin, yaklaşık olarak 2 buçuk milyon haneyi kapsadığı ve 40 ile 80 TL arasında fatura desteği sağlandığı belirtilmektedir. Kişinin sonradan muhtaçlık durumunun oluşması ve sosyal yardımlaşma vakfında daha önceden kaydı bulunmaması durumunda, bir dilekçe ile başvurarak 80 TL elektrik faturası desteğinden yararlanmayı talep etmesi mümkündür. Bu başvuru sonrasında ilgili kurumlar gerekli değerlendirmeleri yaparak kişide muhtaçlık durumu oluşmuşsa, bu desteği ilk fatura döneminde sunmaya başlamaktadır.

  • Kronik Ve Ağır Hastalara Elektrik Desteği De Bulunuyor

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kronik ve ağır hastalığı bulunan kişilere de, elektrik desteğinin olduğu kaydedildi. Yaşamını bu hastalıklar nedeniyle cihaza bağlı olarak sürdüren kişilere, 200 TL elektrik parası desteği sağlanmaktadır. Bu cihazların önemli ölçüde elektrik harcayan cihazlar olduğu düşünüldüğünde, cihazların harcamış olduğu elektriğin yanı sıra evin diğer ihtiyaçları için kullanılan elektriğinde, neredeyse tamamını devlet ödemiş olmaktadır.

Bu tür hastalara verilen devlet desteği, farklı kategorileri kapsamaktadır. Bu kategorilerden birisi kişinin elektrik kesintilerine karşı elektriksiz kalmaması için sunulan cihaz desteğidir. Diğer kategori ise kişiye verilecek elektrik tüketim desteği olup, bu destek 200 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Son kategori ise belirli cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren hastaların, cihaza bağlanmaya başladıktan sonraki birikmiş tüm elektrik borçlarının devlet tarafından ödenmesini kapsamaktadır.

Yani özetle tekrarlayacak olursak devlet elektrikli cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren kişilere, elektrik kesintilerinde elektriksiz kalmamaları için cihaz desteği sunmakla birlikte, 200 TL’ye kadar da elektrik fatura desteği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra da geçmişe dönük elektrik borçlarını ödemektedir.

Ağır hastaların bu yardımdan yararlanabilmesi için, gerekli olan şartlar şunlardır.

  • Evde bakım yardımı almıyor olması,
  • Ağır ve kronik hastalıkların sebebi ile, bir makineye bağlı olarak hayatını devam ettiriyor olması,
  • Hastanın yardıma muhtaç kişi niteliklerini taşıyor olması,
  • Kişinin hastalığını kanıtlar nitelikteki belge ve evraklar ile başvuru yapmış olması,

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
699 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
52
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
123
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
73
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ENGELLİLER… Devlet tarafından engelli kartı verilen kişiler bu destekten yararlanabiliceklermi ?