60 Aya Kadar İhtiyaç Kredisi Borcu Yapılandırması Yapılabilecek


81
816 Paylaşım, 81 points

Farklı bankalara kredi borcu olanlara müjde niteliğinde bir düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenleme ile birlikte 60 aya kadar kredi borcu yapılandırması yapılabilecek. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeye göre ihtiyaç kredisi borçlarına 60 ay kadar yeniden yapılandırma gelmiş oldu.

KREDİ BORCU YAPILANDIRMASINDAN KİMLER FAYDALANACAK?

Yapılan düzenleme ile birlikte 10 Şubat 2019’dan önce ihtiyaç kredisinin anapara ya da faiz ödemelerini geciktirenler bu düzenlemeden yararlanmış olacak.BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Başvuruların 11 Şubat itibarı ile başladığı belirtildi. Kredi borcunu ödemekte sıkıntı yaşayanlar, borçlu oldukları bankalara başvuru yaparak borç yapılandırmasına gidebilecekler. Başvuru yapandan herhangi ek ücret alınmayacak. Başvuru yapanların herhangi bir ceza ödemesi yapmayacak.

BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Yapılandırmaya başvuranların değerlendirmeleri yapılırken iki önemli kriter göze çarpmaktadır.

  • Gelir durumu,
  • Önceki kredi ödeme alışkanlığına yani kredi risk raporu olup olmadığı,

Bu değerlendirme neticesinde herhangi bir sorun olmaması durumunda 60 aya kadar kredi yapılandırmasından kendi bankanız aracılığı ile başvuru yapabileceksiniz.

  • Kefil gerektirmez.
  • Hayat sigortası gerektirmez.

YAPILANDIRMADA BORÇ SINIRI BULUNUYOR MU?

Resmi gazatede yürürlüğe giren hali ile yapılandırma için hiç bir borç sınırının bulunmadığı görülmektedir. Yani 500.000 TL borcu olan da 10.000 TL borcu olan da bu yapılandırmadan yararlanabilecek. Yasal borç takibine takılmış olanlar da yine aynı şekilde yapılandırma başvurusunda bulunabileceklerdir.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ KAPSAM DIŞI

Yapılan düzenlemede varlık yönetimleri kapsam dışında bırakıldı. Bankanın belli bir ücret karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrettiği borçlar düzenlemede bulunmuyor. O borçlarla ilgili varlık yönetim şirketleri sorumlu olacak.

YAPILANDIRMA YAPACAKLAR FAİZ ORANINA DİKKAT EDİNİZ!!!

Yapılandırma yapılırken en çok merak edilen konu faiz oranının kaç olacağıydı. Bu uygulamada kart borcunu kapatmak için verilen faizdeki gibi 1.10’luk faiz oranı ne yazık ki geçerli değil. Her banka kendi faizini belirlemektedir. Güncel faiz oranlarına bakarsak 2.0 ile 2.30 arasından değişen yapılandırma faizi uygulanmaktadır.

60 AY (5 Yıl) HERKES İÇİN GEÇERLİ Mİ?

60 aylık yapılandırma süresi resmi gazetede belirtildiği üzere tavan uygulama olarak belirlenmiştir. Bu sürenin altında da yapılandırma yapmak size kalmış bir şey. Yani siz aylık ödeyebileceğiniz miktarı göz önünde bulundurarak kendi yapılandırma sürenizi belirleyebileceksiniz.

SON BAŞVURU NE ZAMAN?

60 Aylık borç yapılandırması için herhangi bir süre sınırlaması bulunmamaktadır. İkinci bir yasal düzenlemeye kadar her banka müşterisi borç yapılandırmasında bulunabilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
816 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
100
Şaşkın
Başarısız Başarısız
62
Başarısız
Komik Komik
49
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
121
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
99
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir