5 Adımda Linkedin Hesabı Nasıl Güvenli Hale Getirilir?


72
704 Paylaşım, 72 points

Sosyal medya platformlarının popüler olduğu son yıllarda birçok kullanıcının tercih ettiği ağlardan birisi de Linkedin olarak gösterilebilir. Özellikle iş dünyasının sıklıkla kullandığı bu ağın kullanımı kadar güvenliği de oldukça önemlidir. Bu yazımızda 5 Adımda Linkedin Hesabı Nasıl Güvenli Hale Getirilir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Linkedin, iş arayan ve işverenlerin buluştuğu ve iş hayatı ile ilgili paylaşımların sıklıkla yapıldığı bir sosyal ağdır. Milyarlarda kişi tarafından kullanılan bu ağın çok güvenli olması, tüm kullanıcıların ortak talepleri arasında yer almaktadır.LİNKEDİN NEDİR?

Linkedin, iş amacı ile kullanılan ve kişilerin meslektaşları ile çok daha kolay iletişime geçebilmesini ve arkadaş edinebilmeyi sağlayan bir sosyal paylaşım ağıdır. Dünyanın en geniş profesyonel ağlarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Linkedin kullanıcıları, sosyal ağ üzerinden iş ile ilgili görüşmelerini yapmanın yanı sıra arkadaş bularak sosyalleşme şansına da sahip olmaktadır. Çok güvenilir olması nedeniyle birçok iş arayan ve işveren bu ağ üzerinden görüşmelerini gerçekleştirmektedir.

LİNKEDİN NASIL KULLANILIR?

Linkedin nasıl kullanılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Linkedin, temel olarak iş başvurusu yapacak kişilerin bu işlemi çok kolay bir şekilde yapması ve iş verene bilgilerini ulaştırması için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sunum ve dosya gibi önemli bilgilerin kolay ve güvenilir şekilde paylaşılmasını sağlamaktadır.

Linkedin kullanmak isteyen bir kişi, öncelikle site üzerinden üyelik işlemlerini gerçekleştirmeli ve kendisi için bir hesap oluşturmalıdır. Oluşturulan hesap içerisinde kişisel bilgiler ve iş başvuruları için gerekli bir CV oluşturmak da gerekmektedir. Linkedin üyeleri, sektörler hakkında daha fazla bilgi sahibi olma, aradığı işi bulma, aradığı personeli bulma ve profesyonel kimliği kolayca dışa yansıtma gibi avantajlara sahip olmaktadır.

5 ADIMDA LİNKEDİN HESABI NASIL GÜVENLİ HALE GETİRİLİR?

Linkedin’ in daha çok profesyonel anlamda kullanılıyor olması, güvenliğinin de çok yüksek olmasını gerektirmektedir. Milyonlarca kullanıcı bu platform üzerinden kişisel bilgilerini paylaştığı için güvenli bir ortam olmasını ekstra istemektedir.

Linkedin sitesinin genel olarak güvenliği yüksek bir ağ olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu güvenliği artırmak için kullanıcıların da bazı ayarlamalar yapması akıllıca olacaktır. 5 Adımda Linkedin Hesabı Nasıl Güvenli Hale Getirilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Hesap şifresini düzenli olarak değiştirmek
  • Kullanım sonrası mutlaka oturum kapatmak
  • Kişisel bilgileri profile koymamak
  • Sadece güvenilir kişiler ile bağlantı kurmak
  • Hesabın iki aşamalı onay özelliğini açmak

LİNKEDİN HESABINI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN HESAP ŞİFRESİNİ DÜZENLİ OLARAK DEĞİŞTİRMEK

Linkedin hesabını güvenli hale getirmek için hesap şifresini düzenli olarak değiştirmek gerekmektedir. Kullanıcıların üye olurken belirledikleri şifre mutlaka kolay tahmin edilemeyecek seviyede olmalıdır. 10 veya daha fazla karakterden oluşan şifre içerisinde anlamlı bir deyim, sevilen bir şarkının sözü, bir alıntı, büyük küçük harf, noktalama işaretleri ve semboller bulunmalıdır. Böylece şifre oldukça güvenilir ve zor çözülebilir bir hale getirilebilir. Sayı kullanımlarında sıfır yerine “o” harfi ya da üç rakamı yerine “E” harfi gibi farklı kullanımlar da şifrenin bulunmasını engelleyecektir. Kullanıcıların her ihtimale karşı belirli aralıklarda şifrelerini değiştirmeleri, güvenliği daha da artırmalarını sağlayacaktır.

LİNKEDİN HESABINI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN KULLANIM SONRASI MUTLAKA OTURUMU KAPATMAK

Linkedin hesabını güvenli hale getirmek için kullanım sonrası mutlaka oturumu kapatmak gerekir. Linkedin üyeleri, ağ üzerinde kullanım işlerini bitirdikten sonra hangi cihazdan olursa olsun mutlaka oturumu kapatarak çıkış yapmalıdır. Böylece cihaz üzerinden izinsiz olarak hesaba giriş yapılması ihtimali ortadan kaldırılacaktır. Linkedin kullanıcılarının kullanıcı adı ve şifrelerini her kullanım öncesinde giriş için yazması ve işi bittiğinde oturumu kapatması, güvenliğin artmasını sağlayacaktır.

LİNKEDİN HESABINI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN KİŞİSEL BİLGİLERİ PROFİLE KOYMAMAK

Linkedin hesabını güvenli hale getirmek için kişisel bilgileri profile koymamak gerekir. Birçok Linkedin kullanıcısı e – posta adresi, ev adresi ya da telefon numarası gibi kişisel bilgilerini Linkedin profil sayfasındaki özel kısmına yazmaktadır. Bu çok yanış bir harekettir. Bu tür özel bilgilerin güvenlik açısından asla paylaşılmaması gerekmektedir.

LİNKEDİN HESABINI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN SADECE GÜVENİLİR KİŞİLER İLE BAĞLANTI KURMAK

Linkedin hesabını güvenli hale getirmek için sadece güvenilir kişiler ile bağlantı kurmak gerekir. Ağ üzerinde milyonlarca kullanıcı bulunmaktadır ve ne yazık ki tüm kullanıcıların güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle herhangi bir güvenlik sorunu yaşamamak adına kullanıcıların sadece tanıdıkları ve güvendikleri ortak bağlantıları bulunan kişiler ile bağlantı kurmaları çok akıllıca olacaktır.

LİNKEDİN HESABINI GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN HESABIN İKİ AŞAMALI ONAY ÖZELLİĞİNİ AÇMAK

Linkedin hesabını güvenli hale getirmek için hesabın iki aşamalı onay özelliğini açmak gerekir. İki aşamalı onay özelliği, hesaba girişlerde birden fazla onay aşamasından geçilmesini sağlamaktadır. Kullanıcı kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra ikinci bir onay talebi ile karşılaşacaktır. Bu talep için kullanıcının belirlediği bir cihaza onay kodu gönderilecektir. Bu onay kodunun siteye girilmesiyle birlikte ikinci onay seviyesi de geçilerek ağ üzerinden hesabın kullanılması mümkün olacaktır. Bu sayede Linkedin hesabı en güvenli hale getirilmiş olur ve kullanıcılar gönül rahatlığı ile hesaplarını kullanabilirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir