4 Yaşındaki Çocuklarla Ev İçinde Ve Ev Dışında Yapılabilecek Etkinlikler


95
934 Paylaşım, 95 points

Okul öncesi dönem olarak bilinen 4 yaş grubu çocuklar için anne ve babalarla birlikte yapılabilecek çok sayıda etkinlik bulunur. Ev içinde ve ev dışında yapılabilecek bu etkinlikler sayesinde çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine destek verilebilir. Bu yazımızda 4 Yaşındaki Çocuklarla Ev İçinde Ve Ev Dışında Yapılabilecek Etkinlikler hakkında bilgi vereceğiz.

4 yaş grubu çocuklar enerji dolu ve çok hareketli olurlar. Bu yaşlardaki çocukların sıkılmaması ve gelişimlerinin olumlu yönde ilerlemesi için yapılabilecek çok sayıda etkinlik bulunur. Bu etkinlikler hem ev içinde hem de ev dışında kolaylıkla yapılabilmektedir.4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE VE EV DIŞINDA YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER NELERDİR?

4 Yaşındaki Çocuklarla Ev İçinde Ve Ev Dışında Yapılabilecek çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinlikler çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir. Anne ve babalarla birlikte yapılan etkinlikler sayesinde çocuklar eğlenceli zaman geçirebilir.

4 Yaşındaki Çocuklarla Ev İçinde Ve Ev Dışında Yapılabilecek Etkinlikler nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılabilecek etkinlikler;

 • Sanat atölyeleri
 • Spor atölyeleri
 • Oyun grupları
 • Müze gezileri
 • Eğlence merkezleri

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek etkinlikler;

 • Patates baskısı
 • Hafıza oyunları
 • Fasulye deneyi
 • Yumurta deneyi
 • Bilgi yarışması
 • Elinle gör oyunu
 • Yapboz

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV DIŞINDA YAPILACAK SANAT ATÖLYELERİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılacak sanat atölyeleri etkinliği, çocuğun herhangi bir sanat dalına ilgi duyup duymadığını anlamanın en kolay yoludur. Bu yaş grubundaki çocukları dans, resim ve müzik gibi sanat atölyelerine götürerek hangi konuda ilgisinin olduğu anlaşılabilir. Bu tür atölyeler çocuklar için oldukça eğlenceli yerlerdir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV DIŞINDA YAPILACAK SPOR ATÖLYELERİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılacak spor atölyeleri etkinliği, çocukların küçük yaşta sporla tanışması için oldukça doğru etkinliklerden birisidir. Bu yaş grubundaki çocuklar, yüzme, jimnastik, uzak doğu sporları gibi gelişimini olumlu etkileyecek türden spor etkinliklerine yönlendirilebilirler.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV DIŞINDA YAPILACAK OYUN GRUPLARI ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılacak oyun grupları etkinliği, çocukların hem sosyalleşmesi hem de eğitici aktivitelerle ilgilenmesi için tercih edilebilecek etkinliklerden birisidir. Çocukların gruplar kurarak gerçekleştirebileceği bu etkinlikler sayesinde küçük yaştan itibaren yaşıtlarla sosyalleşmeyi ve birçok oyun öğrenmesi sağlanacaktır.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV DIŞINDA YAPILACAK MÜZE GEZİLERİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılacak müze gezileri etkinliği, çocukların hem eğlenip hem öğreneceği etkinliklerden birisidir. Ülkemizde gezilebilecek farklı özelliklere sahip çok sayıda müze bulunur. Oyuncak müzeleri, balmumu heykel müzeleri özellikle çocukların ilgisini çekecek türden müzelerdir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV DIŞINDA YAPILACAK EĞLENCE MERKEZLERİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev dışında yapılacak eğlence merkezleri etkinliği, çocukların en çok eğlendiği merkezlerden birisidir. İlgi çekici farklı oyuncakların yer aldığı bu merkezlerde oldukça eğlenceli vakit geçirmek mümkündür.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK PATATES BASKISI ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek patates baskısı etkinliği, çocuklarla yapılabilecek en eğlenceli etkinliklerden birisidir. Yılların eskitemediği bu etkinlikte patates ortadan ikiye bölündükten sonra içine keçeli kalemle çizilen şekil 1 cm derinliğinde kazıldıktan sonra boyanarak kağıda baskı yapılır. Oldukça eğlenceli olan bu etkinlik sayesinde çocuklar anne ve babaları ile güzel vakit geçirecektir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK HAFIZA OYUNU ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek hafıza oyunu etkinliği, çocukların zekasını geliştirmek için oynanabilecek oldukça eğlenceli bir oyundur. Bu oyunda bir masa üzerine birbirinden farklı nesneler konur ve çocuk bu nesnelere baktıktan sonra gözlerini kapatır. Anne ve baba birkaç nesneyi sakladıktan sonra çocuğun bu kayıp nesneleri bulması istenir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK FASULYE DENEYİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek fasulye deneyi etkinliği, özellikle okul çağında sıklıkla yapılan deneylerden birisidir. Anne, baba ve çocuklar ile yapılabilen bu deneyde fasulye taneleri ıslak pamuk arasına yerleştirilerek filizlenmesi beklenir ve ardından saksıya geçirilerek fasulyelerin çıkması sağlanır.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK YUMURTA DENEYİ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek yumurta deneyi etkinliği, çocukların hem eğlenip hem de öğreneceği deneylerden birisidir. Bu deneyde su dolu bir bardağa yumurta konur ve yumurtanın batması izlenir. Ardından suya tuz eklenerek tekrar yumurta konur ve bu sefer yumurtanın nasıl dibe battığı gözlemlenir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK BİLGİ YARIŞMASI ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek bilgi yarışması etkinliği, çocukların zeka seviyelerini ölçmek ve artırmak amacıyla yapılan bir etkinliktir. Bu etkinlikte çocukların yaş seviyelerine göre cevaplayabilecekleri türden sorular yöneltilir. Bu sorular aslan nasıl ses çıkartır, ağaçlar ne renktir şeklinde yöneltilir. Soruların 4 yaşa uygun olması çok önemlidir.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK ELİNLE GÖR OYUNU ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek elinle gör oyunu etkinliği, çocukların duyusal becerilerini güçlendirmek için oynanabilecek oyunlar arasındadır. Bu oyun sayesinde çocukların hem mekânsal algı becerileri güçlenir hem de eğlenceli vakit geçirirler. Elinle gör oyununda çocuğun gözleri bağlandıktan sonra önüne konan nesneleri dokunarak bilmesi sağlanmaktadır.

4 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARLA EV İÇİNDE YAPILABİLECEK YAPBOZ ETKİNLİĞİ NEDİR?

4 yaşındaki çocuklarla ev içinde yapılabilecek yapboz etkinliği, çok eski zamanlardan beri oynanan en eğlenceli etkinliklerden birisidir. Yapboz, çocukların görsel becerilerini geliştirirken problem çözme becerilerinin de artmasını sağlar. El – göz koordinasyonu sağlanması için önemli etkinliklerden birisidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

95
934 Paylaşım, 95 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir