3 Boyutlu Baskılar Hakkında Hiç Bilinmeyen 20 Bilgi 


70
684 Paylaşım, 70 points

Teknolojinin hızla ilerlemesi, insanların hayatına birçok yeniliğin katılmasını sağlıyor. Bunların arasında en dikkat çekici olanlardan birisi de 3 boyutlu baskılar oldu. 3 boyutlu baskılar ile akla hiç gelmeyecek maddelerin üretilmesi bile mümkün hale gelebiliyor. Bu yazımızda 3 Boyutlu Baskılar Hakkında Hiç Bilinmeyen 20 Bilgi hakkında bilgi vereceğiz.  

3 boyutlu baskılar, son dönemde oldukça ilgi çekici hale geldi. Birçok ürünün üretimini kısa sürede gerçekleştiren bu yazıcılar ile ilgili henüz ayrıntılı bilgi sahibi olan çok fazla kişi bulunmuyor. Çeşitli türlerde malzemelerin kullanımı ile 3 boyutlu baskılar üzerinden birçok madde üretmek mümkün.  3 BOYUTLU BASKILAR HAKKINDA HIÇ BILINMEYEN 20 BILGI NEDIR? 

3 boyutlu baskılar ile ilgili birçok kişinin bilmediği oldukça ilginç bilgiler bulunuyor insanları şaşırtacak özelliklere sahip olan 3 boyutlu baskılar, teknolojinin en önemli nimetlerinden birisi olarak gösteriliyor. 3 Boyutlu Baskılar Hakkında Hiç Bilinmeyen 20 Bilgi şu şekilde sıralanabilir; 

1- NASA ASTRONOTLARI BESLEMEK İÇİN 3 BOYUTLU PİZZA YAPTI 

NASA astronotları beslemek için 3 boyutlu pizza yaptı. NASA, 3 boyutlu baskıları en ilginç şekilde kullanmayı başardı. Yapılan çalışmaların sonrasında pizza malzemeleri kullanılarak 3 boyutlu baskı üzerinden bir pizza hazırlandı. Bu pizza ile uzaydaki astronotların beslenmesi sağlanıyor.  

2- 3 BOYUTLU BASKILAR KISA SÜREDE BÜYÜMEYE GEÇECEK 

3 boyutlu baskılar kısa sürede büyümeye geçecek. 3 boyutlu baskıların kısa sürede insan hayatında önemli bir yere sahip olması bekleniyor. Bu kapsamda yapılan araştırmalar sonucunda 3 boyutlu baskıların 2020 yılında %25 oranda büyümesi bekleniyor.  

3- 83 YAŞINDA BİR KADINA 3 BOYUTLU ÇENE KEMİĞİ YAPILDI 

83 yaşında bir kadına 3 boyutlu çene kemiği yapıldı. 3 boyutlu yazıcılar sağlık alanında da sıklıkla kullanılıyor. Bu kapsamda önemli bir çalışma Belçika’ dan geldi. Belçikalı uzmanlar, 83 yaşındaki bir kadın hastaya 3 boyutlu baskı kullanarak titanyum çene kemiği hazırladı.  

4- 3 BOYUTLU BASKILARSİLAH YAPILIMDA KULLANILACAK 

3 boyutlu baskılar hayatın hemen her alanında kullanılabiliyor. Bu kapsamda gelen iddialar arasında 3 D baskıların ileride savunma alanında da önemli rol oynayacağı iddia ediliyor. Bu iddiaya göre 3 boyutlu baskılar ile ileride küçük silahların üretimi de mümkün olacak.  

5- 3 BOYUTLU BASKI İLE BİRÇOK SEKTÖRDE ÜRETİM YAPILACAK 

3 boyutlu baskı ile birçok sektörde üretim yapılacak. 3 boyutlu baskıların hayatın her alanında kullanılmasını isteyen üreticilerin ileri dönemler için düşüncesi bu sistem ile farklı maddelerin üretimini sağlamak. Bu kapsamda 3 boyutlu baskılar ile keman, gitar, mücevher ve oyuncak gibi maddelerin de üretilmesi düşünülüyor. 

6- 3 BOYUTLU BASKIİLE İNSAN SAÇI TELİ KADAR KÜÇÜK NESNELER ÜRETİLİYOR 

3 boyutlu baskı ile insan saçı teli kadar küçük nesneler üretiliyor. 3 boyutlu baskılar ile sadece büyük maddeler değil gözle görülemeyecek kadar küçük maddelerin de üretilmesi mümkün. Photonic Professional GT sistemi sayesinde 3 boyutlu baskılar üzerinden insan saçının bir teli kadar küçük nesnelerin bile üretilmesi mümkün. 

7- 3 BOYUTLU BASKI İLE ORGAN YAPILABİLİYOR 

3 boyutlu baskı ile organ yapılabiliyor. 3 boyutlu baskıların belki de en önemli katlılarından birisi organ yapma konusunda kullanılabiliyor olması. Organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir umut kapısı olan bu özellik sayesinde insanların ihtiyaç duyacağı organlar 3 boyutlu baskılar üzerinden üretilebilecek. 

8- 3 BOYUTLU BASKI İLE YAPILAN ORGANLAR TEKNOLOJİYLE ÇALIŞABİLECEK 

3 boyutlu baskı ile yapılan organlar teknolojiyle çalışabilecek. İnsanların ihtiyaç duyacakları organların hazırlanması konusunda destek alınacak olan 3 boyutlu baskılar, aynı zamanda bu organların teknoloji ile harmanlanmasını sa sağlayacak. Böylece organlarda oluşan bir sıkıntı anında teknolojiden yararlanarak müdahale çok daha mümkün olacak.  

9- 3 BOYUTLU BASKI SAYESİNDE BİRÇOK ÜRÜNÜN FİYATI DÜŞECEK 

3 boyutlu baskı sayesinde birçok ürünün fiyatı düşecek. 3 boyutlu baskılar sayesinde birçok ürünün üretimi mümkün olacak. Bu sayede yüksek fiyata satılan birçok ürünün fiyatının ciddi oranda düşmesi de beklentiler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra insanların yaşam standartları da artacak. 

10- 3 BOYUTLU BASKILAR 3 BLOODLER PRİTİNG PEN İSİMLİ KALEMLE YAPILIYOR 

3 boyutlu baskılar 3 Bloodler Priting Pen isimli kalemle yapılıyor. 3 boyutlu baskı ile nesne hazırlanması için özel bir kalem kullanılıyor. 3 boyutlu üretim kalemi olarak hazırlanmış olan bu kalemin adı 3 Bloodler Priting Pen olarak biliniyor. Bu kalem olmadan 3 boyutlu baskı yapılması mümkün olmuyor. 

11- 3 BOYUTLU BASKI ÜZERİNDEN SERT MALZEMELER KULLANILABİLİYOR 

3 boyutlu baskı üzerinden sert malzemeler kullanılabiliyor. 3 boyutlu baskı için önceleri sadece belirli yumuşak maddeler kullanılıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık daha sağlam ve dayanıklı nesnelerin üretilebilmesi adına altın, çelik ve gümüş gibi sert malzemeler de 3 boyutlu baskılarda kullanılabiliyor. 

12- 3 BOYUTLU BASKI İLE EV İNŞA EDİLEBİLECEK 

3 boyutlu baskı ile ev inşa edilebilecek. 3 boyutlu baskıların kullanım alanları her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Bu teknolojik sistemi kullanan uzmanların sıradaki amacı, 3 boyutlu yazıcı kullanarak bir ev inşa etmek. Daha önce bu alanda yapılan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan projeler bulunuyor. 

13- 3 BOYUTLU BASKIDA HİÇ MALZEME İSRAFI OLMUYOR 

3 boyutlu baskıda hiç malzeme israfı olmuyor. 3 boyutlu baskılar, herhangi bir malzemenin üretimine bağlı olarak yeterli miktarlarda malzeme kullanmaktadır. Bu sayede 3 boyutlu baskı kullanımında herhangi bir malzemenin israf edilmesi mümkün olmuyor.  

14- 3 BOYUTLU BASKI İLK OLARAK 1984 YILINDA BAŞLADI 

3 boyutlu baskı ilk olarak 1984 yılında başladı. 3 boyutlu baskı teknolojisi sanıldığı kadar yeni bir teknoloji değil. Bu teknoloji ilk olarak 1984 yılında Stereolitografi adı verilen teknoloji ile kullanılmaya başladı. Yıllar içerisinde geliştirilerek şimdiki halini almış oldu. 

15- 3 BOYUTLU BASKI İLE BİR İNSAN OLUŞTURMAK MÜMKÜN 

3 boyutlu baskı ile bir insan oluşturmak mümkün. 3 boyutlu baskı ile yapılabilecek en ilginç şeylerden birisi kesinlikle insan yapımı. 3 boyutlu baskı teknolojisi uzmanlarına göre bu baskıyı kullanarak bir insan oluşturmak mümkün. Bilim insanları, 3 boyutlu baskı ile insan organlarının, kemiklerinin, cildinin ve dokularının hazırlanabileceğini söylüyor.  

16- 3 BOYUTLU BASKI İLE AYA ROBOT GÖNDERİLEBİLİR 

3 boyutlu baskı ile aya robot gönderilebilir. 3 boyutlu baskı ile Ay’ a insan göndermek yerine robot göndermek de mümkün. Bilim insanları, 3 boyutlu baskıları kullanarak hazırlanabilecek olan robotların insanların yerine uzaya gönderilebileceğini söylüyor.  

17- HP 3 BOYUTLU BASKI ÜRETİMİNE SERİ OLARAK GEÇMEYİ PLANLIYOR.  

HP 3 boyutlu baskı üretimine seri olarak geçmeyi planlıyor. Teknolojik ihazların üretimi ve yazıcılar konusunda en bilindik markaların başında gelen HP, 3 boyutlu baskı teknolojisine de kısa süre içerisinde seri üretim ile dahil olacak.  

18- 3 BOYUTLU BASKI İLE KIYAFET YAPILDI 

3 boyutlu baskı ile kıyafet yapıldı. 3 boyutlu baskı yöntemi kullanılarak 3000 parçadan oluşan bir kıyafet hazırlandı. Bu kıyaferi ilk olarak model Dita Von Teese giydi. Kıyafet, ilk görücüye çıktığı anda büyük ilgi görmey başardı. 

19- 3 BOYUTLU BASKI ARTIK FİLMLERE KONU OLUYOR 

3 boyutlu baskı artık filmlere konu oluyor. Teknolojinin en önemli nimetlerinden birisi olarak gösterilen 3 boyutlu baskılar, günümüzde birçok film ve dizide de popüler olarak kullanılan cihazların başında geliyor.  

20- NOKİA LUMİA 820 CEP TELEFONU 3 BOYUTLU BASKI İLE YAPILDI 

Nokia Lumia 820marka cep telefonu 3 boyutlu baskı ile yapıldı. 3 boyutlu baskı teknolojisini yakından takip eden Nokia, cep telefonu modellerinden birisinin üretimini 3 boyutlu baskı ile yaparak piyasaya sürdü.  

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir