25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı Geliyor!


63
646 Paylaşım, 63 points

Ev hanımlarının yüzünü güldürecek haber devletten geldi. Çalışmayan ve evliliğinde 25 yılı dolduran kadınlara emeklilik hakkı geliyor. Bu yazımızda 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı Geliyor! Başlığının detaylarını anlatacağız.

Evli ve hiç çalışmamış kadınların hayalini kurduğu emeklilik haberi kısa bir süre önce geldi. 25 yıl evlilik süresini doldurmuş ve hala evli olan kadınlara emeklilik hakkı geldi. Söz konusu hak kapsamında tek bir evrakla emekli olmak mümkün olacak.25 YIL EVLİ KALAN KADINA EMEKLİLİK HAKKI GELİYOR!

Çalışmayan ev hanımlarına yönelik olarak hazırlanan yeni emeklilik hakkı kapsamında 48 – 50 yaş arası ev hanımları 25 yıllık evlilik süresini doldurmaları karşılığında emekli olabilecekler. Emekli olmak için 4 B Bağkur, 3600 prim günü ve 10 yıl sigortalılık yeterli olacak.

Erken emeklilik hakkından yararlanmak isteyen ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi üzerinden yeniden ele alınacak. Bu kapsamda 25 yıl evli kalmış olan kadınlara emekli olma hakkı verilecek. Böylece ev hanımları da emekli olarak aylık alma şansını elde edebilecekler.

25 YIL EVLİ KALAN KADINA EMEKLİLİK HAKKI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı başvurusunda bulunmak için öncelikle belirlenmiş şartlara uygun olmak gerekmektedir. 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 50 yaşını doldurmuş olmak
  • 1995 yılı ve öncesinde evlenmiş olmak
  • Evlilikte en az 25 yıllık süreyi tamamlamış olmak
  • Malullük ya da yaşlılık maaşlarından faydalanmıyor olmak
  • Başvuruda bulunan ev hanımının SGK ya da Bağkur ile herhangi bir bağlantısının bulunmaması
  • Başvuruda bulunan ev hanımının gelir vergisine tabii olmaması

25 YIL EVLİ KALAN KADINA EMEKLİLİK HAKKI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı başvurusunda bulunmak için direkt Sosyal Güvenlik kurumu İl Müdürlüğü’ ne gitmek ya da e devlet üzerinden başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı başvurusu için belirlenen şartlara uygun olmak zorunludur.

25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı e devlet başvurusu için sisteme giriş yapan ev hanımlarının Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası üzerinden hazırlanan emeklilik formunu doldurmak yeterli olacaktır. Başvuru sonrasında uygunluğu değerlendirilen ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınacaktır.

25 YIL EVLİ KALAN KADINA EMEKLİLİK HAKKININ AVANTAJLARI NELERDİR?

25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkına Emekli Sandığı ya da SSK’ da çalışmış oldukları sürenin eklenmesi mümkündür.
  • 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkından yararlanan ev hanımları birikimlerini toplu halde ya da maaş şeklinde alma hakkına sahiptir.
  • 25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı katkı payı ödemeleri güvence altına alınmış olacaktır.

25 YIL EVLİ KALAN KADINA EMEKLİLİK HAKKI PRİMİ NEDİR?

25 Yıl Evli Kalan Kadına Emeklilik Hakkı primi, emeklilik için oldukça önemli bir konudur. Primlerin ödenmemesi durumunda emekli olma hakkı kazanmak mümkün olmayacaktır. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için ödenmiş sigorta prim gün sayısının en az 9 bin olması gerekmektedir.

Ev hanımlarına emeklilik hakkı için tamamlanması gereken 9 bin prim günü, ayda 10 günlük süreye denk gelmektedir. Bu sürenin doldurulmuş olması zorunluluğu bulunduğu için emekli olmak isteyen ev hanımlarının gün sayısını doldurmuş olması ya da gün sayısını doldurmak için gerekli ödemeyi yapmış olması gerekmektedir. Emeklilik prim ödemeleri miktarı ortalama olarak 1,700 TL ve 12 bin TL arasında değişmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
646 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir