2023 Ocak Ayında Uzman Öğretmen ve Baş Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak?


92
904 Paylaşım, 92 points

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklama kapsamında Öğretmen Kariyer Basamakları sınavı gerçekleştirildi. Sınav sonucunda başarılı olan öğretmenler uzman ve baş öğretmen olarak maaşlarında artık hakkı kazandılar. Bu yazımızda 2023 Ocak Ayında Uzman Öğretmen ve Baş Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak? Sorusuna cevap vereceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan karar kapsamında geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile öğretmenlere sınavla rütbe sistemi getirildi. Bu sistem kapsamında sınava tabi tutulan öğretmenlerden başarılı olanlara uzman ve baş öğretmen gibi unvanların yanı sıra maaş zammı da verildi.ÖĞRETMEN KARİYER BASAMAKLARI SINAVI YAPILDI

Bakanlık tarafından yapılan açıklama kapsamında geçtiğimiz günlerde Öğretmen Kariyer Basamakları sınavı gerçekleştirildi. Meslek hayatında 10 yılı aşmış olan öğretmenlerin katıldığı sınav sonu8cunda sorulan 100 sorudan 70 ve üzeri soruyu doğru cevaplayan öğretmenlerde uzman ve baş öğretmen olma ve maaş zammı gibi haklar sunuldu.

Sınava katılan öğretmenler arasından 422 bin 368 öğretmen uzman öğretmen, 66 bin 422 öğretmen ise baş öğretmen olma hakkı kazandı. Bununla birlikte sınavdan muaf tutulan 516 bin 974 öğretmene de uzman öğretmenlik unvanı verildi.

2023 OCAK AYINDA UZMAN ÖĞRETMEN VE BAŞ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Gerçekleştirilen Öğretmen Kariyer Basamakları Sınavı sonrasında başarılı olan öğretmenler ise şimdiden 2023 Ocak ayından itibaren ne kadar maaş alacaklarını merak etmeye başladı. 2023 Ocak Ayında Uzman Öğretmen ve Baş Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak? Sorusuna şu şekilde cevap vermen mümkün;

Uzman öğretmenlik maaşı hesaplaması en yüksek Devlet Memuru Aylığına göre hesaplanıyor 152. Maddede belirtilen oran kapsamında yapılan hesaplama ile %20 gelir vergisi uygulanması durumunda uzman öğretmenlere 507,07 TL tutarında tazminat geliyor.

Hem kademe olarak yükselecek hem de maaş olarak yükselecek olan uzman öğretmenlerin maaşına ek olarak 1342 TL tutarında bir ücret eklenmesi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda öğretmenlik görevini 10 yıldan fazla yapmış olan öğretmenler 11,819 TL maaş alırken uzman öğretmen olma hakkı kazanmış olan öğretmenler 13,161 TL maaş alacaklar.

UZMAN ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Uzman öğretmenlik, öğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. Meslekte 10 yılını geçmiş olan ve yapılan sınavda başarılı olan öğretmenlere Uzman Öğretmenlik hakkı verilmektedir. Uzman öğretmen olmak için başvuruda bulunacak olan aday öğretmenlerin belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan öğretmenler girecekleri sınavda başarılı olmaları karşılığında hem uzman öğretmen olma hem de maaş zammı alma hakkına sahip olmaktadır.

UZMAN ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Uzman öğretmenlik için başvuruda bulunacak olan öğretmenlerin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Uzman Öğretmenlik başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Öğretmenlikte 10 yıl hizmet etmiş olmak
  • Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapmış olmak
  • Yapılacak olan sınavda başarılı olmak

BAŞ ÖĞRETMENLİK NEDİR?

Baş öğretmenlik, öğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. Uzman öğretmen olarak en az 10 yıl görev yapmış olan öğretmenlere yapılan sınav sonucunda başarılı olmaları durumunda verilen unvandır. Baş öğretmen olmak için başvuruda bulunacak olan aday öğretmenlerin belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan öğretmenler girecekleri sınavda başarılı olmaları karşılığında hem uzman öğretmen olma hem de maaş zammı alma hakkına sahip olmaktadır.

BAŞ ÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Baş öğretmenlik için başvuruda bulunacak olan öğretmenlerin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Baş Öğretmenlik başvuru şartları şu şekilde sıralanıyor;

  • Uzman Öğretmen olarak 10 yıl hizmet etmiş olmak
  • Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görev yapmış olmak
  • Yapılacak olan sınavda başarılı olmak

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

92
904 Paylaşım, 92 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir