2021 Yılında Devlet Tarafından Verilecek Sosyal Yardımlar Nelerdir?


84
836 Paylaşım, 84 points

Devlet tarafından yapılan yardımlar her sene aralıksız olarak devam ediyor. 2021 yılına girdiğimiz şu günlerde de devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere birçok yardım ödemesi yapılıyor. Bu yazımızda 2021 Yılında Devlet Tarafından Verilecek Sosyal Yardımlar Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet, ihtiyaç sahibi tüm ailelere yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Devlet tarafından verilen yardım ödemeleri sayesinde ihtiyaç sahibi tüm aileler maddi sıkıntılarından kurtulma şansına sahip oluyorlar.2021 YILINDA DEVLET TARAFINDAN VERİLECEK SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?

2021 Yılında Devlet Tarafından Verilecek Sosyal Yardımlar şu şekilde sıralanır;

 • Yaşlı aylığı
 • Eğitim yardımı
 • Fatura yardımı
 • Evde bakım yardımı
 • 65 yaş bakım parası
 • Engelli yardımı
 • Doğum yardımı
 • Fakirlik yardımı

2021 YAŞLI AYLIĞI YARDIMI NEDİR?

2021 yaşlı aylığı yardımı, gelir seviyesi düşük ihtiyaç sahibi yaşlılara yönelik verilen bir yardım ödemesidir. Yaşlı aylığı alabilmek için başvuruda bulunacak olan kişilerin herhangi bir kurumdan gelir alıyor olmaması gerekmektedir. Yaşlı ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik verilen yardım ödemesi, 3 ayda bir olacak şekilde 705 TL olarak verilmektedir.

2021 EĞİTİM YARDIMI NEDİR?

2021 eğitim yardımı, devlet tarafından okula giden öğrencilere yönelik sunulan bir yardım ödemesidir. Öğrencilerin okul ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile verilmektedir. Eğitim yardımından faydalanmak için başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi ailelere gittikleri okul göz önünde bulundurularak 456 TL – 821 TL arası ödeme yapılmaktadır.

2021 FATURA YARDIMI NEDİR?

2021 fatura yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin fatura ödemelerinde zorluk yaşamaması adına verilen bir devlet yardımıdır. Fatura yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelerin başvuruda bulunması karşılığında her ay gelen elektrik faturasının %80’ lik kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Kalan %20’ lik tutar ise aile tarafından ödenecektir.

2021 EVDE BAKIM YARDIMI NEDİR?

2021 evde bakım yardımı, bakıma muhtaç olan yaşlılar için ödenen devlet yardımlarından birisidir. Evinde 65 yaş üzeri bakıma muhtaç yaşlı bulunan ihtiyaç sahibi ailelere ödenen bu yardım kapsamında yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

2021 ENGELLİ YARDIMI NEDİR?

2021 engelli yardımı, devlet tarafından evinde engelli birey bulunan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik hazırlanmış bir yardımdır. Engelli yardım ödemesi, kişinin engel oranına göre belirlenmektedir. %70 oranında engeli olan bir vatandaşa 3 ayda bir 1,059 TL ödeme yapılmaktadır. Engel oranı %70’ in üzerinde olan vatandaşlara ise 3 ayda bir 1,589 TL ödeme yapılmaktadır.

2021 DOĞUM YARDIMI NEDİR?

2021 doğum yardımı, devlet tarafından doğum yapmış annelere verilen bir ödemedir. Yeni doğum yapmış olan annelere bir kereye mahsus olmak üzere 149 TL emzirme yardımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra 2015 yılı sonrasında doğum yapmış olan annelere canlı ve hayatta olan çocukları için çocuk başına yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsamda bir çocuk için 300 TL, iki çocuk için 400 TL, üç ve daha fazla çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

2021 FAKİRLİK YARDIMI NEDİR?

2021 fakirlik yardımı, herhangi bir kurumdan geliri olmayan ve geçinmek için devlet yardımına ihtiyacı olan vatandaşlara yönelik verilmektedir. Fakirlik yardımı kapsamında ihtiyacı olan vatandaşlara 643 TL devlet yardımı ödemesi yapılmaktadır.

2021 DEVLET YARDIMI ALMA ŞARTLARI NEDİR?

2021 devlet yardımı alma şartları şu şekilde sıralanır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmamak
 • Sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmak
 • Devletten herhangi bir sosyal yardım ödemesi almıyor olmak

2021 DEVLET YARDIMI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

2021 devlet yardımı başvurusu için ihtiyaç sahibi ailelerin kullanabilecekleri farklı yollar bulunmaktadır. 2021 devlet yardımı başvuru yolları şu şekilde sıralanır;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlükleri
 • Vakıf Genel Müdürlükleri

İhtiyaç sahibi ailelerin başvurusu için bulundukları ilçedeki bu kurumlar üzerinden işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru sonuçlarını öğrenmeleri için sorgulama işlemi yapmaları gerekmektedir.

2021 devlet yardımı başvuru sorgulama işlemi için e – devlet sistemi kullanılmalıdır. E – devlete T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan ihtiyaç sahipleri, sosyal yardım sorgulama sayfası üzerinden kısa sürede hangi yardımlardan faydalanabileceğini görüntüleyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

84
836 Paylaşım, 84 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
39
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir