2021 Kimlik Kaybetmenin Cezası Harç Tutarları Ne Kadar?


72
704 Paylaşım, 72 points

Kimliğini kaybeden insanları bu kaybı telafi etmek ve yeniden kimlik çıkarmak zorundadır. Kimlik kaybetmenin maddi bir cezası bulunmaktadır. Kimliğini kaybeden kişiler yeni kimlik çıkarmakla birlikte kaybettikleri için ödeme de yapmak zorunda kalırlar. Bu yazımızda 2021 Kimlik Kaybetmenin Cezası Harç Tutarları Ne Kadar? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kimlik herkesin mutlaka sahip olması gereken bir belgedir. 2017 yılında karar alınan yeni çipli kimliklere geçilmesiyle birlikte boyutları küçük olan bu yeni kimlikler birçok kişi tarafından ne yazık ki kaybedilmeye başlamıştır. Kimliğin kaybedilmesi durumunda yenisini çıkarmak için belirli bir ücret ödemek gerekmektedir. Bu ücret kimlik kaybetme cezası denmektedir.YENİ KİMLİK NASIL ALINIR?

Yeni kimlik nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kimliğini değiştirmek ve yeni çipli kimliklerden almak isteyenler, işlemlerini Nüfus Müdürlükleri üzerinden tamamlamak zorundadır. Bunun için öncelikle randevu almak zorunda olan vatandaşlar bu randevuyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sitesi ya da ALO 199 üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Yeni kimlik almak için randevu alan vatandaşlar, randevu tarihi ve saatinde mutlaka işlemleri için gitmek zorundadır. Randevusunu kaçıran bir vatandaş bir ay boyunca yeni randevu alma hakkına sahip olmayacaktır.

Nüfus Müdürlüğü’ nde yetkili kişi tarafından kimlik almak isteyen vatandaşa bazı sorular yöneltilmektedir. Bu soruların cevaplarının teyit edilmesi sonrasında eski kimlikler alınarak yerine geçici bir kimlik belgesi verilmektedir. Geçici kimlik belgesi belirli bir süre kullanılabilmektedir. Hazırlanan yeni kimlik alındığında diğer kimlik belgesinin geçerliliği bitmektedir. Yeni çipli kimlik belgesi vatandaşlara kurye ile gönderilmektedir.

YENİ KİMLİK ALIRKEN İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Yeni kimlik almak isteyen vatandaşların öncelikle kendilerinden talep edilecek belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Söz konusu belgeler ile randevu saatinde gidilmesi durumunda yeni kimlik alınabilecektir. Yeni kimlik alırken istenen belgeler şu şekilde sıralanır;

  • Eski kimlik belgesi
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (1 adet)
  • Harç kağıt bedeli dekontu

Söz konusu belgeler hazırlandıktan sonra randevu saati ve tarihinde Nüfus Müdürlüğü’ ne giden vatandaşlar kısa sürede yeni kimliklerini alabileceklerdir.

2021 KİMLİK KAYBETME İLANI NEREYE BİLDİRİLMELİDİR?

Kimlik kaybetme durumu vatandaşların sıklıkla yaşadıkları durumlardan birisidir. Kimliğini kaybeden bir vatandaşın mutlaka yerine getirmesi gereken işlemler bulunmaktadır. Kimlik kaybının bildirilmesi en önemli işlemlerden birisidir.

Kimlik kaybı sonrasında yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı vatandaşların mutlaka kayıp bildirimi yapması gerekmektedir. 2021 kimlik kaybetme ilanı nereye bildirilmelidir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; kimliğini kaybeden bir vatandaş emniyet birimlerine bildirmek ya da gazeteye ilan vermek zorundadır. Böylece kimlik kaybı resmi olarak kayıtlara geçecek ve yaşanacak bir olumsuzluktan kimlik sahibi sorumlu tutulmayacaktır.

2021 KİMLİK KAYBETMENİN CEZASI HARÇ TUTARLARI NE KADAR?

Kimlik kaybetme durumunda vatandaşlar bu kayıp nedeniyle bir ceza ödemek zorundadır. Kimlik kaybetme cezası ile birlikte yeni çıkartılacak olan kimlik belgesine de ödeme yapılması gerekmektedir. 2021 Kimlik Kaybetmenin Cezası Harç Tutarları Ne Kadar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Kimlik kaybetme cezası ücreti: 60 TL
  • Kimlik yenileme ücreti: 30 TL
  • Evlilik için kimlik yenileme ücreti: 30 TL
  • Çocuklar için kimlik çıkarma ücreti (1 aylıktan büyükler için): 30 TL

Bir aydan küçük bebeklerde doğum sonrasında kimlik çıkartılması durumunda ücret talep edilmemektedir. Ancak kimlik işlemleri için doğul belgesinin bildirilmesi zorunludur. Evlilik durumunda kimlik değişimi için herhangi bir belge sunmak gerekmemektedir. Evli çiftin T.C. kimlik numaraları üzerinden yeni bilgiler otomatik olarak sisteme düşecektir.

KİMLİK DEĞİŞTİRME NE ZAMAN SONA ERECEK?

Yeni kimliğe geçiş işlemleri 2017 yılında başlamıştır. Belgeleri ile randevu saatinde giden vatandaşlar, kısa sürede yeni çipli kimliklerini almaktadır. Kimlik değiştirme işlemi için belirli bir tarih belirlenmiştir. Bu tarihten önce vatandaşların yeni kimliklerini alması gerekmektedir.

Kimlik değiştirme ne zaman sona erecek? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; yeni kimlik kartına geçiş 2023 tarihinde sona erecektir. Belirlenen bu tarihe kadar yeni kimlik kartına geçilmesi gerekmektedir. Tarihten sonra yeni kimlik almamış olan vatandaşlara cezai yaptırım uygulanacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir