2021 Doğum Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?


68
664 Paylaşım, 68 points

Doğum yardım parası, doğum yapan annelere doğumdan önce ya da sonra yapılan bir ödemedir. Bu ödeme, tüm canlı doğum yapan annelere verilmektedir. Doğum parası miktarı, yıllara ve çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda 2021 Doğum Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır? Sorularına cevap vereceğiz.

Doğum yapan annelerin çocuklarının ihtiyaçlarını daha kolay karşılamasını sağlamak adına doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Doğum yardımı parası, her yıl devlet tarafından belirlenen tutarlarda ödenmektedir.DOĞUM YARDIMI PARASI NEDİR?

Doğum yardımı parası, doğum yapmış olan annelere devlet tarafından ödenen bir yardım parasıdır. Doğum yardımı ödemesi, tüm annelere verilmektedir. Ödemeyi alabilmek için belirlenen bazı şartlara uygun olmak gerekmektedir.

Doğum yardımı parası ödemesinin temel amacı, doğum sonrasında anne ve bebeğin ilk masraflarını karşılanması konusunda maddi sıkıntı yaşanmamasıdır. Doğum sonrası ihtiyaçların karşılanması amacıyla sunulan bu devlet parası sadece annelere verilmektedir.

DOĞUM YARDIMI PARASI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımı parası almak isteyen vatandaşların öncelikle belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekmektedir. Şartlara uygun olan vatandaşlar, doğum sonrası devlet tarafından sunulan bu ödemeyi rahatlıkla alabilirler.

Doğum yardımı parası alma şartları şu şekilde sıralanır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum yapmış olmak
 • Doğumda canlı bir çocuk sahibi olmak
 • Doğum sonrası doğum parası alınacak olan çocuğun hala hayatta olması

DOĞUM YARDIMI PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı parası başvurusu şu şekilde yapılır; doğum yapan anne ya da eşi, öncelikle nüfus müdürlüğü üzerinden yeni doğan bebeğin kimlik kaydını yaptırmak zorundadır. Bebeğin kimlik kaydının yapılmasının ardından doğum yardım başvurusu yapılabilir.

Doğum yardımı parası başvurusu için başvuru dilekçesinin doldurulması ve aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı Sosyal Hizmetler Merkezi’ ne dilekçeyi vermek gerekmektedir. Dilekçenin sisteme işlenmesinin ardından doğum yardımı ödemesi alma hakkı tanınacaktır.

DOĞUM YARDIMI PARASI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Doğum yardımı parası sorgulaması şu şekilde yapılır; doğum yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar, bu ödemeden faydalanıp faydalanmayacaklarını öğrenmek için farklı kanallar üzerinden sorgulama işlemi yapabilirler.

Doğum yardımı parası sorgulaması şu yollar üzerinden yapılır;

 • PTT şubeleri üzerinden doğum yardımı parası sorgulama
 • PTT müşteri hizmetleri üzerinden doğum yardımı parası sorgulama
 • E – devlet üzerinden doğum yardımı parası sorgulama

DOĞUM YARDIMI PARASI ÖDEMESİ NE KADAR SÜREDE YATAR?

Doğum yardımı parası ödemesi ne kadar sürede yatar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; doğum yardımı parası ödemesi süresi, başvuru tarihine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama bir tarih vermek gerekirse, başvuru tarihinden sonraki ay doğum parası ödemesi alınabilmektedir.

DOĞUM YARDIMI PARASI NASIL ALINIR?

Doğum yardımı parası nasıl alınır? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; doğum yardımı parası alma hakkı kazanan vatandaşlar, ödemelerini en yakın PTT şubesi ya da Ziraat Bankası şubesi üzerinden alabilirler. Her iki yolla da alınabilen doğum yardımı parası için kimlik ile giderek parayı çekmek mümkün olacaktır.

Doğum yardımı parası bir defaya mahsus olarak verilmektedir. Bu ödemeyi alan vatandaşlar, bir daha aynı ödemeyi alma hakkına sahip olmazlar. Doğum yardımı parası her yeni çocuk doğumunda tekrar ödenmektedir. Çocuk sayısı ne kadar çok olursa ödeme de o kadar fazla olacaktır.

2021 DOĞUM YARDIM PARASI NE KADAR?

2021 Doğum Yardım Parası Ne Kadar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Çocuk için doğum yardımı parası ödemesi: 300 TL
 • Çocuk için doğum yardımı parası ödemesi: 400 TL
 • Çocuk için doğum yardımı parası ödemesi: 600 TL
 • Doğum sonrası süt parası ödemesi. 202 TL

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir