2020 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?


58
574 Paylaşım, 58 points

İşsizlik maaşı, işinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlara bir süreliğine devlet tarafından verilen ödemedir. Her sene işsizlik sigortası maaşı için belirli oranda artık gerçekleştirilir. Bu yazımızda 2020 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu sorusuna cevap vereceğiz.

İşsizlik maaşı alanların son günlerde en merak ettiği sorulardan birisi 2020 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu sorusu oldu. 2020 yılı için asgari ücretin açıklanmasının ardından 2020 işsizlik maaşı tutarı da belli oldu.2020 YILI İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2020 yılı işsizlik maaşı hakkında açıklamada bulundu. Bu kapsamda 2020 asgari ücretin brüt 2,943 TL, net 2,327 TL olarak belirlendi. Bu açıklamanın ardından işsizlik maaşı oranları da belli oldu.

İşsizlik maaşının asgari ücret göz önünde bulundurularak hazırlandığı biliniyor. Bu kapsamda işsizlik maaşı en düşük asgari ücretin %40’ı, en yüksek asgari ücretin %80’i oranında belirlendikten sonra hesaplanıyor. Bu bilgilere göre 2020 yılı işsizlik maaşı şu şekilde;

 • 2020 yılı En düşük işsizlik maaşı: 1,177 TL
 • 2020 yılı en yüksek işsizlik maaşı: 2,354 TL

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

İşsizlik maaşı, sigortalı olan işsizlere İşsizlik sigortası Kanunu kapsamında belirtilen şartları taşıması koşuluyla verilen ödemedir. Bu ödeme, sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılmak zorunda kalan kişilere verilmektedir.

İşsizlik maaşından yararlanmak için belirlenmiş şartlara uygun olmak gerekmektedir. Şartlara uygun olmayan kişilerin işsizlik maaşı başvurusu kabul edilmez. İşsizlik maaşı başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşından yararlanmak için öncelikle iş akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’ a başvuruda bulunmak gerekir. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan kişiler bu başvurusu şahsen en yakın İŞKUR’ a giderek yapmalıdır.

Mücbir sebeplerin dışında 30 günden sonraki başvurular İŞKUR tarafından kabul edilmez. Bu nedenle işsizlik maaşı almak isteyenlerin 30 günlük süresi asla aşmaması gerekmektedir. İşsizlik başvurusunda bulunan kişilerin İŞKUR iş arama kaydı da yapılır ya da hali hazırda bir kayıt varsa güncellenir.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY SÜREYLE VERİLİR?

İşsizlik maaşı ödeme süresi, kişinin çalışma süresine orantılı olarak belirlenmektedir. İşsizlik maaşı kaç ay süreyle verilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün
  900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün
  1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
574 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir