2020 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?


58
555 Paylaşım, 58 points

Ülkemizde milyonlarca kişi, asgari ücret üzerinden maaş alıyor. Bu nedenle her yıl asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı ve yıllık asgari ücret tutarı oldukça merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl 2.020 TL’ye yükselen asgari ücret için gözler 2020 yılına çevrilmiş durumda. Bu yazımızda 2020 yılı asgari ücret ne kadar sorusuna cevap vereceğiz.

Asgari ücret, milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendiren bir kavram. Ülkemizde asgari ücretle çalışan kişi sayısının çok yüksek olması, her yıl gözleri asgari ücret zammına çeviriyor. 2019 yılı itibari ile 2.020 TL olan asgari ücretin 2020 yılında ne kadar olacağı ise başlıca sorular arasında yer alıyor.ASGARİ ÜCRET NEDİR?

Asgari ücret, bir iş yerinde çalışan işçinin teme ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için işveren tarafından yaptığı işe karşılık verilen olarak bilinir. Asgari ücret, bir iş yerinde çalışan kişinin alabileceği en düşük ücrettir. Her sene yapılan görüşmelerin ardından devlet tarafından asgari ücrete zam yapılır.

ASGARİ ÜCRET ZAMLARI NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Asgari ücret zamları her sene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk İş ve TİSK temsilcilerinin bir araya gelerek görüşmesi sonucunda belirlenir. Yapılan toplantı sonucunda bu üç kurumun yetkilileri, asgari ücret ile ilgili ortak bir karara varır. Varılan karar doğrultusunda asgari ücret zammının ne kadar olacağı açıklanır.

Asgari ücret görüşmeleri yılda bir defa olmak üzere Aralık ayında yapılır. Ay içerisinde gerçekleştirilen toplantılar sonunda yeni yıla girmeden asgari ücretin o yıl için ne kadar olacağı belirlenmiş olur. Asgari ücret için yapılan toplantılar genel olarak 4 kerede karara bağlanır.

2020 YILI ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Geçtiğimiz sene 2019 yılı asgari ücreti ile ilgili görüşmeler sonrasında asgari ücret net 2.020 TL, brüt 2.558 TL olarak belirlenmişti. Aralık ayına az bir zaman kala gözler bu sefer 2020 yılı asgari ücreti ne kadar olacağı yönüne çevrildi.

2020 yılı için yapılacak asgari ücret belirlemesi için gerçekleştirilecek toplantılar, her yıl olduğu gibi bu yıl da Aralık ayı içerisinde başlayacak. Ocak ayından itibaren geçerli olacak 2020 asgari ücreti için yapılacak toplantılar, ay içerisinde karara bağlanmış olacak.

Bu kapsamda elde edilen son bilgilere göre, 2020 yılı asgari ücret tutarının en az 2.400 TL olması bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk İş ve TİSK temsilcilerinin yapacağı görüşmelerde belirlenecek olan asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili kesin bir bilgi söylemek şu anda mümkün değil. Ancak yapılacak görüşmelerde ortak bir karara bağlanması bekleniyor.

2020 yılı asgari ücret tutarının en az 2.400 TL olması talebinde bulunulacağı gelen bilgiler arasında yer alsa da, görüşmelerden bu yönde nasıl bir karar çıkacağı henüz tam olarak bilinmiyor. 2020 yılı asgari ücretin 2.200 – 2.250 TL civarı olabileceği  ve bu tutarın gelen zamların ardından ne kadar yeterli olacağı ise kafaları karıştıran sorular arasında yer alıyor. 2020 yılı asgari ücret görüşmelerinin, Aralık ayı itibari ile başlaması bekleniyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

58
555 Paylaşım, 58 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
47
Şaşkın
Başarısız Başarısız
260
Başarısız
Komik Komik
145
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
33
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
57
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
34
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir