2020 Ve Ötesinin En Distopik Teknolojileri Neler?


64
624 Paylaşım, 64 points

Teknoloji her geçen gün yenilikleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Her gün yeni bir teknoloji harikası ile tanıştığımız şu günlerde önümüze çıkan teknolojik ürünlerin bazıları ne yazık ki insanlığa zarar verebilecek özelliklere sahip. Bu yazımızda 2020 Ve Ötesinin En Distopik Teknolojileri hakkında bilgi vereceğiz.

Distopik teknoloji, teknolojinin insanlar üzerinde otorite kurduğu ve baskıcı özelliklere sahip bir teknolojidir. Teknolojik ürünler her ne kadar insanların yararına hazırlanıyor olursa olsun, bazen elde olan bazense olmayan nedenlere bağlı olarak zararlı teknolojilerle de karşılaşmak mümkün.2020 VE ÖTESİNİN EN DİSTOPİK TEKNOLOJİLERİ NELER?

2020 Ve Ötesinin En Distopik Teknolojileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Siber suçlar
  • Düzenlenebilir genler
  • Deppfakes
  • Yapak zeka teknolojisi

2020 VE ÖTESİNİN EN DİSTOPİK TEKNOLOJİSİ SİBER SUÇLAR

2020 Ve Ötesinin En Distopik Teknolojisi siber suçlar, özellikle son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. İnternetten anlayan ve internetin karanlık yüzünü bilen art niyetli birçok siber suçlu, bu teknolojiden yararlanmak isteyen kişilerin özel bilgilerini, şifrelerini ele geçirerek oldukça zor durumlarda bırakabiliyor.

Güvenlik açıklarından kaynaklı olarak yaşanan siber suçlar kapsamında insanlar e – posta ile gönderilmiş ya da bir link olarak gönderilmiş kötü amaçlı yazılımların hiç farkında olmadan kurbanı olabiliyor. Böyle durumlarda siber suçlular, masum kişilerin bilgilerini ele geçirerek her türlü zorbalığı yapabiliyor.

2020 VE ÖTESİNİN EN DİSTOPİK TEKNOLOJİSİ DÜZENLENEBİLİR GENLER

2020 ve ötesinin distopik teknolojisi düzenlenebilir genler, günümüzde bilim insanlarının üzerinde en fazla çalıştığı konulardan birisi. Çeşitli yazılım araçlarının kullanılarak gerçekleştirildiği gen düzenlemesi, insanların özellikle AIDS virüsüne karşı dirençli olmasını amaçlıyor.

Yapılan çalışmalar kapsamında insanların genleri ile oynanarak değişiklikler yapılıyor. Ancak ilerleyen süreçte düzenlenen genler ile ilgili nasıl sorunlar yaşanacağı hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor. Nesilden nesile geçecek olan gen düzenlemesi sonucunda genetik bozuklukların oluşması, hatta grip gibi ufak bir hastalığa karşı bile dirençsiz kalarak ölümlerin yaşanması mümkün görünüyor.

2020 VE ÖTESİNİN EN DİSTOPİK TEKNOLOJİSİ DEEPFAKES

2020 ve ötesinin en distopik teknolojisi Deepfakes, geleceğin en tehlikeli teknolojik çalışmalarından birisi. Deepfakes sayesinde teknoloji görüntüleri tanımlayan algoritmalar, kişilerin gerçekten yapmadıkları şeyleri yapmış gibi, gerçekten söylemedikleri şeyleri söylemiş gibi göstermeyi amaçlıyor.

Özellikle siyasi anlamda kullanımların amaçlandığı bu teknoloji sayesinde hiç konuşulmamış konular var gibi, hiç gerçek olmayan görüntüler gerçek gibi gösterilebilecek. Sadece siyasi değil sosyal yaşamı da etkileyecek olan Deepfakes, şimdiden sosyal medya platformlarını harekete geçirmiş durumda. Sosyal medya platformları, sosyal ağlarda yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçmek adına şimdiden gerekli araçlar üzerinde çalışmalarına başladı.

2020 VE ÖTESİNİN EN DİSTOPİK TEKNOLOJİSİ YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

2020 ve ötesinin en distopik teknolojisi yapay zeka teknolojisi, her ne kadar masun gibi görülse ve anlatılsa da ilerleyen süreçlerde insanlar için oldukça tehlikeli bir rakip olarak gösterilebilir. Yapay zeka, şu anda insanların işlerini kolaylaştırmak ve daha rahat yaşam sunmak için hazırlanıyor gibi görünerek insanların bu konuda sakinleşmesi sağlanıyor. Ancak ilerleyen yıllarda yapay zeka teknolojisi, insanlar için büyük bir tehlike haline gelebilir.

Kötü niyetli olan bir bilgisayar bilimcisi, yapay zekayı çok daha farklı amaçlarla kullanarak tehlikeli oluşumlara neden olabilir. İnsanlardan çok daha çabuk öğrenebilme özelliğine sahip olan yapay zeka, ilerleyen yıllarda insanların yerini almaya başlayabilir. Yapay zeka araştırmacıları, önümüzdeki 45 yıl içerisinde yapay zeka teknolojisinin özellikle iş hayatında insanların yerini alacağını ve bunun insanlar için oldukça zor bir durum olacağını ifade ediyor.

Geleceğin teknolojisinin iyiye ya da kötüye gitmesi elbette insanların elinde olan bir durum. Teknoloji, iyi niyetlerin elinde oldukça doğru ve işe yarar bir şekilde sokulabilirken kötü niyetli bir kişinin elinde istenmeye durumların oluşmasına da neden olabilir.

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir