2019 Black Friday (Kara Cuma) Ne Zaman İndirimler Hangi Gün


75
734 Paylaşım, 75 points

Kasım ayı geldiğinde birçok alışveriş tutkununun aklına ilk olarak Black Friday (kara Cuma) gelir. black Friday, tüm dünyada alışveriş çılgınlığına neden olan büyük indirimlerin yapıldığı bir hafta olarak bilinir. Bu yazımızda 2019 Black Friday (Kara Cuma) Ne Zaman İndirimler Hangi Gün sorularına cevap vereceğiz.

BLACK FRİDAY ( KARA CUMA) NEDİR?

Black Friday, ülkemizdeki adı ile “Kara Cuma” alışveriş tutkunları için ciddi indirimlerin yapıldığı bir gündür. Black Friday, Amerika’da Şükran Günü kutlamasından sonra gelen ilk Cuma olarak bilinir. Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde ise özel bir Black Friday günü vardır. Bu günde mağazalar çok erken saatlerde açılır ve çok geç saatlerde kapanır. Oldukça yüksek oranlarda indirimlerin yapıldığı bu günde alışveriş yapacak olan kişiler adeta ürünleri kapışırcasına satın alır.Black Friday günü ilk kez 1961 yılında yapılmıştır. O gün yapılan yüksek indirimler ve alışverişe olan yoğun ilgi nedeniyle trafik durma noktasına gelmiş ve insanlar büyük zorluklar yaşamıştır. Alışveriş çılgınlığı gününün adın bu nedenle kara Cuma anlamına gelen Black Friday konmuştur.

BLACK FRİDAY GÜNÜ NE YAPILIR?

Black Friday gününde başta ünlü markalar olmak üzere birçok markanın ürünler inebileceği en düşük fiyatlardan satışa çıkartılır. Sabah 04:00 – 05:00 saatlerinde açılan mağazalar neredeyse 24 saat açık kalarak müşterilerin alışverişe zaman ayırmasını ve bu dev indirimlerden yararlanmasını sağlar.

BLACK FRİDAY NE ZAMAN?

Black Friday ne zaman sorusuna şöyle cevap verilebilir; Black Friday her sene Kasım ayı içinde bir gün olarak belirlenmiştir. Amerika’da Black Friday günü olarak Şükran Gününün sonraki ilk Cuma belirlenmektedir. Ülkemizde ise Kasım ayı ortalarında başlayan dev indirimler ayın sonuna kadar devam etmekte ve bu süre içinde çeşitli kampanyalar düzenlenmektedir.

Black Friday tek bir gün olarak düşünülse de birçok ülkede indirimler haftaya yayılmıştır. Bir haftalık süre içerisinde indirim yapan mağazalar neredeyse hiç boş kalmamaktadır.  Black Friday günü çok indirimli satış yapılmasına rağmen markaların bu özel günde normalden çok daha yüksek kazanç ettiği belirtilmektedir.

2019 BLACK FRİDAY NE ZAMAN?

2019 Black Friday günü 29 Kasım 2019 olarak belirlendi. Tarih olarak bir gün belirlense de Black Friday günü bir haftalık süreyi kapsamaktadır. Bu yıl 29 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Black Friday indirim günleri yapılacaktır. 2 Aralık gününde Cyber Monday (Siber Pazartesi İndirimleri) günü olarak geçirilir. Bu günde özellikle elektronik ürünlerde çok yüksek indirimler yapılmaktadır. 2020 Black Friday gününün ise 27 Kasım 2020 tarihine gelmesi beklenmektedir.

BLACK FRİDAY NE KADAR SÜRER?

Black Friday indirimleri bir günmüş gibi görünmesine karşılık ortalama bir hafta kadar sürmektedir. Black Friday günleri başladığı zaman mağazalar 6 – 7 gün kadar indirim uygulamaya devam eder. bu süre içerisinde ihtiyaç sahipleri yüksek indirimlerden yararlanarak tüm ihtiyaçlarını çok daha uygun fiyatlara karşılama şansına sahip olurlar.

BLACK FRİDAY TÜRKİYE HANGİ MARKALARDA İNDİRİM VAR?

Black Friday Türkiye’de de birçok markanın dev indirim kampanyaları düzenlediği günlerden birisidir. Black Friday Türkiye kapmsaında indirim yapan markalar şu şekilde sıralanır;

 • Trendyol indirim kodu kullanabileceğiniz Efsane Günler kampanyası
 • Morhipo Black Sale kampanyası
 • Boyner Şahane Cuma indirimi
 • Hepsiburada Efsane Cuma indirimleri
 • D&R Şahane Cuma kampanyası
 • MediaMarkt Şahane Cuma kampanyası
 • Sefamerve Bereketli Hafta kampanyası
 • Udemy Black Friday indirimi
 • Teknosa Tekno Cuma indirimi
 • Amazon Beklenen Cuma Fırsatları
 • ePttAVM Bereketli Cuma İndirimleri
 • Penti Pink Friday İndirimleri

BLACK FRİDAY GÜNÜ İNDİRİME GİRMEYEN ÜRÜNLER NELERDİR?

Black Friday gününde hemen her ürünün indirime girdiği düşünülür. Ancak sanılanın aksine bazı ürün gruplarında asla indirim yapılmaz. Black Friday indirimi yapılmayan ürünlerin başında mobilya ve oyun konsolları gelmektedir. Bu iki ürün grubuna Kasım ayı içerisinde herhangi bir indirim uygulanmaz. Mobilya ve Oyun konsolu almak isteyen kişilerin Ocak ayını beklemesi çok daha akıllıca olacaktır. Bu ürünler genelde yılbaşı indirimleri kapsamında yer alırlar. Yeni yıl indirimi ile oldukça uygun fiyatlara bu ürünleri almak mümkün olacaktır. bu ürünlerin dışında hemen her ürün Black Friday kapsamında indirime girmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
97
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir