2015 Yılından Sonra Çocuğu Olanlara 600 TL Çocuk Parası Verilecek!


85
845 Paylaşım, 85 points

Devletin en büyük aile yardımlarından birisi de doğum yardımıdır. Doğum yardımı, 2015 yılı sonrasında doğan çocuklara verilir. Bu yardım parası doğumun ardından, bebeğin temel ihtiyaçlarının rahat karşılanabilmesi için verilir. Doğum parası sadece anneye verilmektedir. Bu yazımızda 2015 yılından sonra çocuğu olanlara verilecek 600 TL çocuk parası hakkında bilgi vereceğiz.

Devlet, maddi durumu iyi olsun olmasın tüm ailelere bazı yardımları sunuyor. Bu yardımlardan belki de en önemlisi doğum yardımı. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 yılı ve sonrasında doğan tüm çocuklar için yapılıyor. Bu ödemeyi almak için bazı adımları takip etmek gerekiyor. 2015 yılı öncesinde doğan çocuklar için doğum parası ödemesi yapılmıyor.ÇOCUK PARASI KİMLERE VERİLİR?

Çocuk parası alabilmek için öncelikle belirlenmiş tarihten sonra doğum yapmış olmak gerekli. 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için çocuk parası ödemesi yapılmıyor. Bunun yanı sıra 2015 sonrası doğumlu olan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu da önemli. Çocuk sayısına göre devletin yapacağı ödeme değişiklik gösteriyor. Çocuk parası kimlere verilir sorusunun cevabı ise şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlara
 • Mavi kart sahiplerine (anne ya da babadan birisinin mavi kartlı olması yeterli)
 • 15 Mayıs 2015 sonrası doğumlu bir çocuk sahibi olanlara
 • Canlı doğum yapmış olanlara
 • 2015 yılından sonra doğan çocuğu hala yaşıyor olanlara

600 TL ÇOCUK PARASI YARDIMI NASIL ALINIR?

600 TL çocuk parası yardımı almak için bazı işlemler yapmak gerekiyor. 600 TL çocuk yardımı almak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanıyor;

 • Birinci Adım

İlk olarak canlı doğumun yapılmasının ardından ilgili Nüfus müdürlüğüne giderek bebeğin kimlik işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

 • İkinci Adım

Bebeğin kimlik belgesinin çıkartılmasının ardından Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doldurulur. Bu dilekçenin eksiksiz şekilde doldurulmuş olması çok önemlidir.

 • Üçüncü Adım

Dilekçe ve bebeğin kimlik belgesi ile birlikte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezi üzerinden başvuru yapılır.

 • Dördüncü Adım

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler, başvuruyu çalıştıkları kurum üzerinden gerçekleştirir.

 • Beşinci Adım

Yurt dışında yaşayanlar, başvurularını Büyükelçilik ya da konsolosluklar üzerinden gerçekleştirebilir. Doğum Türkiye’de gerçekleşmiş ise, başvurular diğer kişiler gibi aynı şekilde Aile çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmetler merkezi üzerinden sağlanır.

 • Altıncı Adım

Kamu işçilerine yapılan sözleşme kapsamında alınan doğum parasına ek olarak fark ödemesi yapılır. Kurumdan alınan ödeme doğum parasından fazla olursa, doğum parası ödemesi yapılmaz.

ÇOCUK YARDIMI ÖDEMESİ NEREDEN YAPILIR?

Çocuk yardımı ödemesi alma hakkına sahip olan kişiler, bu ödemeyi PTT şubeleri üzerinden alabilirler. Ödeme, işlemin sisteme girişinden sonraki ayda gerçekleştirilir. Çocuk yardımı ödemesi, 2015 yılı sonrasında doğan çocuk sayısı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Çocuk sayısı ne kadar çok ise alınacak ödeme o kadar fazla olacaktır.

2015 YILINDAN SONRA DOĞAN ÇOCUĞA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

2015 yılı sonrasında yapılan doğumlar için devletten çocuk yardımı alma hakkı bulunur. Çocuk yardım ücretleri şu şekilde;

 • Birinci çocuk için çocuk yardımı ücreti: 300 TL
 • İkinci çocuk için çocuk yardımı ücreti: 400 TL
 • Üçüncü çocuk için çocuk yardımı ücreti: 600 TL

Bu ödeme sadece bir defa yapılacaktır. Doğum sonrası çocuk yardımı, doğumdan sonra yapılan başvuru ile birlikte bir defaya mahsus verilir. Bu ödemenin tekrarı olmayacaktır.

EVLAT EDİNİLMİŞ ÇOCUK İÇİN ÇOCUK YARDIMI ALINABİLİR Mİ?

Bir kişinin evlat edindiği çocuk için de çocuk yardımı alma hakkı bulunur. Ancak çocuk yardımının doğum sonrası gerçek anne babası tarafından alınmamış olması gerekir. Doğum parası ödenmiş bir çocuk için evlat edinilmiş dahi olsa tekrar ödeme söz konusu olmayacaktır. Her çocuk için sadece bir kere çocuk parasından yararlanma hakkı bulunur.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
845 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
63
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
14
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
66
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İki yaşında kizim var ikinci çocuğuma hamileyim kiradayım yetistiremiyo esim yardıma ihtiyacimizvar