18 Yaşından Küçük Olanlara Banka Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?


88
864 Paylaşım, 88 points

İnsanlar, çocuklarının geleceği için birikim yapmaya çalışırlar. Bu birikim için açılacak olan banka hesabının da çocuklarının adına olmasını isterler. Ancak birçok anne babanın aklına 18 yaş altı çocuğu için hesap açtırıp açtıramayacağı sorusu gelmektedir. Bu yazımızda 18 yaşından küçük olanlara banka hesabı açan bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARA BANKA HESABI AÇILIR MI?

Bankalar, hesap açtırma işlemleri için herhangi bir yaş sınırı belirlememiştir. Bir aile, 18 yaşından küçük çocukları için banka hesabı açtırma hakkına sahiptir. Banka hesabı olan ve birikim yapıldığını gören bir çocuk, küçük yaştan itibaren tasarruf yapmak ile ilgili bilgi edinmiş olur. Banka hesabına sahip bir çocuk, para biriktirmeyi öğrenir ve biriktirdiği parayı kendi adına açılmış hesaba yatırarak geleceğini hazırlamaya küçük yaşta başlayabilir.ÇOCUĞUMA KAÇ YAŞINDA BANKA HESABI AÇTIRMALIYIM?

Çocuklar için açtırılacak banka hesabı konusunda bir yaş söylemek mümkün değildir. Anne – baba çocuğunun kendi harçlıklarından bir hedef doğrultusunda para biriktirme kararı vermesiyle birlikte kaç yaşında olursa olsun banka hesabı açtırabilmektedir. İsteyen anne babalar, bebekleri için bile hesap açtırarak küçük de olsa birikim yapmaya başlayabilirler.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARA BANKA HESABI AÇTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

18 yaşından küçük çocuğa banka hesabı açtırırken, bazı konularda dikkatli davranmak gerekmektedir. Açılan hesabın özellikleri, birikiminizin doğru şekilde değerlendirilmesi açısından önemlidir. 18 yaş altı banka hesaplarında olması gereken özellikler, şu şekilde sıralanabilir;

  • Minimum Para Şartı Olmayan Hesap: çocuklar için açılan hesaplara ilk başlarda düşük miktarda para yatırılabilmektedir. Bu nedenle seçilen banka hesabının düşük miktarda para yatırmaya müsait olması gerekmektedir.
  • Hesap İşletim Ücreti Olmayan Hesap: birçok banka, tasarruf hesapları için hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Bunun yanı sıra hesap türü ne olursa olsun hesap işletim ücreti talep eden bankalar da bulunmaktadır. Açılacak hesabın işletim ücreti talep etmemesine dikkat edilmelidir.
  • İnternetten Yönetilebilen Hesap: 18 yaşından küçük çocuklar için açılan banka hesabının internet üzerinden de yönetilebilmesi önemlidir. Bu sayede hesap hareketleri sürekli olarak takip edilebilecektir.
  • Yüksek Faiz Oranlı Hesap: 18 yaş altı banka hesabında dikkat edilecek en önemli özellik, hesaba yüksek faiz oranı sunulmasıdır. Düşük birikimlere en yüksek faiz oranını sunan banka belirlenmeli ve buna göre seçim yapılmalıdır.

18 YAŞ ALTI BANKA HESABI AÇTIRMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

18 yaş altı banka hesabı açtırmak için bazı belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Bu süreç, yetişkin hesabına yakın bir sistemle çalışmaktadır. 18 yaş altı banka hesabı açtırmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

  • Anne ya da babanın nüfus cüzdanı
  • Çocuğun nüfus cüzdanı
  • Telefon numarası
  • Adres bilgisi

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLANLARA BANKA HESABI AÇAN BANKALAR HANGİLERİDİR?

18 yaşından küçük olanlara banka hesabı açan bankalar şu şekilde incelenebilir;

AKBANK EXİ26 HESABI

Küçük yaşta tasarruf etmek isteyenler için Akbank tarafından hazırlanmış olan bu hesap, 18 yaşından küçük olanlara para yatırma, para çekme ve hesap takibi gibi özellikler sunmaktadır. Hesap işletim ücreti bulunmayan Akbank Exi26 hesabında harcamalar karşısında puan kazanmak da mümkündür. Hesap hareketleri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden takip edilebilir.

ING BANK TURUNCU ÇOCUK HESABI

ING Bank, çocuğu adına hesap açtırmak isteyen ailelere, turuncu Çocuk hesabı sunmaktadır. Bu hesapta hesap açma alt limiti bulunmamaktadır. Düzenli birikim tutarı oldukça düşük olan hesap, aylık en az 100 TL yatırma zorunluluğu sunmaktadır.

ZİRAAT BANKASI BİRİKİMLİ MEVDUAT HESABI

Ziraat Bankası, 18 yaş altındaki çocuklara hesap açma fırsatı sunmaktadır. Bu hesap üzerinden Türk Lirası, Euro ya da Dolar cinsinden birikim yapmak mümkündür. Birikim hesabına ödeme şekli 1 – 3 ayda bir şeklinde ayarlanabilmektedir. Ziraat Bankası hesap açılışı için 500 TL yatırmak gerekmektedir.

TEB GLOBAL GENÇ HESAP

TEB tarafından sunulan bu birikim hesabı, 18 yaş altı çocuklara yönelik olarak hazırlanmıştır. Hesap oluşturmak için 12 – 15 yaş ya da 16 – 17 yaş gruplarından birisine dâhil olunabilmektedir. Günlük ve vadeli mevduat özelliğine sahip olan bu hesap, yurt dışında da 50’den fazla ülkede para çekme özelliğini sunmaktadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
864 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
124
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
38
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
121
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir