170 Bin Çiftçiye 2 Milyar TL Destek Verilecek


61
594 Paylaşım, 61 points

Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçileri çok sevindirecek bir projeyi hayata geçirdi. Türkiye’de üretimin artması ve özellikle çok tercih edilir olan tohumların daha fazla üretilebilmesi adına bir destek projesi hazırlandı. Bu kapsamda 170 bin çiftçiye 2 milyarlık destek verilmesi planlanıyor. Çiftçilerin söz konusu destekten yararlanma şartları ve ödemenin ne zaman yapılacağı ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet, bakanlık desteği ile çiftçilere destek ödemesi yapmaya karar verdi. Bu kapsamda pamuk, ayçiçeği, aspir, kanola, ve soya gibi yağlı tohum üretimi yapan çiftçilere 2 milyar liralık destek verilecek. Söz konusu destekten 170 bin çiftçi yararlanabilecek.

Yağlı Tohum Üreticilerine Ödeme YapılacakTarım ve Orman Bakanlığı, son yılların en gözde tohumları arasında görülen yağlı tohumların üretimini yapan çiftçileri desteklemek için bir proje geliştirdi. Bu proje kapsamında yağlı tohum üreten 170 bin çiftçiye destek ödemesi yapılacak.

Yağlı tohum üretiminin Türkiye geneline yayılmasının hedeflendiği proje kapsamında, yağlı tohum üretimi yapan çiftçilerin ilk etapta %70’lik kısmına ödeme yapılacak. Bu proje kapsamında ayırılmış olan ödeme tutarı toplamda 3 milyar TL olarak belirlendi. Ancak öncelikle 2 milyar TL olan kısım çiftçilerin hesaplarına geçirilecek. 1 milyar TL olan kısım ise en kısa zamanda kalan çiftçilerin hesaplarına gerçekleştirilecek.

Devlet Desteğinden Yararlanabilecek Çiftçiler

Devlet tarafında yapılacak olan 2 Milyar TL tutarındaki destek ödemesinden yararlanacak olan çiftçilerin şu ürünleri üretmesi gerekiyor;

  • Pamuk
  • Ayçiçeği
  • Soya
  • Aspir
  • Kanola

Ülkemizde yağlı tohum üretimi yapan 170 binden fazla çiftçi bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı proje kapsamında öncelikle bu çiftçilerin %70’lik kısmına ödeme yapacak. Bakanlık, 170 bin çiftçinin hesabına toplamda 2 milyarlık ödeme gerçekleştirecek. Bu ödeme ile çiftçilerin yağlı tohum üretimini daha kolay yapması planlanıyor.

Bu ödemenin yapılmasının ardından kısa bir süre sonra kalan %30’luk kısma, kalan 1 milyarlık destek ödemesi gerçekleştirilecek. Bakanlığın tüm Türkiye’de yaşayan çiftçilere yönelik olarak hazırladığı bu destek projesi öncelikle icmalleri tamamlanmış olan illerde geçerli olacak. Destek kapsamında bazı illeri ilk etapta destek dışı bırakmak zorunda olan bakanlık, ödeme yapılan illerdeki çiftçilerin ardından kalan illerde üretim yapan çiftçilere de ödemeleri gerçekleştirecek.

Ülke genelinde yağlı tohum üretimi yapan 170 binden fazla çiftçi, günümüzün en gözde ve talep edilen tohumlarının üretimine devam edebilmek adına hazırlanmış proje kapsamında toplamda 3 milyar TL tohum fark desteği almış olacak.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir