1500 TL İle 6000 TL Devlet Yardımı Alma Şartları Nelerdir?


94
795 Paylaşım, 94 points

Devletten ihtiyaç sahiplerine yönelik sunulan yardımlardan birisi de 1500 TL ve 6000 TL tutarındaki yardım ödemeleridir. 1500 TL ile 6000 TL devlet yardımından faydalanmak için ihtiyaç sahiplerinin öncelikle belirlenmiş şartlara uygun olması gerekir. Bu yazımızda 1500 TL İle 6000 TL Devlet Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Devlet vatandaşların maddi ihtiyaçlarını gidermek adına ihtiyaç sahiplerine destek ödemesi yapmaya devam ediyor. 1500 TL ile 6000 TL arasında yardımda bulunan devlet, bu sayede vatandaşların maddi olarak sıkıntı yaşamamasını sağlamış oluyor.1500 TL İle 6000 TL Devlet Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik birçok farklı yardım ödemesi bulunuyor. Bu yardım ödemelerinden faydalanmak için belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekiyor. Devlet yardım ödemesi şartlarına uygun olan vatandaşlar, ödemeleri alma hakkını kazanıyor.

1500 TL İle 6000 TL Devlet Yardımı Alma Şartları Nelerdir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden herhangi bir nedenle yardım ödemesi almıyor olmak
 • Başvuru yapan kişinin hane içi gelirinin toplamda asgari ücretten düşük olması

1500 TL İLE 6000 TL DEVLET YARDIMLARI NELERDİR?

Devlet ihtiyaç sahiplerine farklı koşullarda farklı tutarlarda yardım ödemeleri yapmaktadır. Bu yardım ödemeleri toplamda 6000 TL’ yi bulmaktadır. 1500 TL İle 6000 TL Devlet Yardımları şu şekilde sıralanır;

 • 1500 TL evde bakım yardımı
 • Muhtaç engelliye yardım
 • Çeyiz yardımı
 • Yaşlılık maaşı yardımı
 • Doğum yardımı
 • Rapor yardımı
 • Cenaze yardımı

1500 TL EVDE BAKIM YARDIMI NASIL ALINIR?

1500 TL evde bakım yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Evinde engelli ya da yaşlı bakan kişiler, bu bakım için devletten yardım ödemesi alabilirler. Evde bakım yardımı için ihtiyaç sahibinin Aile Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunması yeterli olmaktadır. Başvurusu olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahibi her ayın 14’ ünde yardım ödemesini almaktadır.

MUHTAÇ ENGELLİ YARDIMI NASIL ALINIR?

Muhtaç engelli yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Engel oranı %40 ve üzerinde olan ve muhtaç durumda olan engelliler, yaşlılar, yetimler ve çocuklar için yapılan bu yardım 818 TL olarak belirlenmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinde yapılan yardım ödemesinin yanı sıra bu yardımı alan ihtiyaç sahiplerinin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması da sağlanmaktadır.

ÇEYİZ YARDIMI NASIL ALINIR?

Çeyiz yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Yetim kalmış ve evlenme çağında olan tüm genç kızlara yapılan bu ödeme SSK ve Bağ Kurlu anne ve babanın çocuklarına yönelik sunulmaktadır. Çeyiz yardımı, 24 maaş tutarında verilmektedir.

YAŞLILIK MAAŞI YARDIMI NASIL ALINIR?

Yaşlılık maaşı yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Bu yardım, sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar için hazırlanmıştır. 700 TL tutarında verilen yaşlılık yardımı için Defterdarlık Mal Müdürlüğü üzerinden başvuruda bulunmak gerekir.

DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

Doğum Yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Annelere yönelik hazırlanan bu devlet yardımı kapsamında doğrum yapmış annelere doğum, rapor, çocuk parası dahil olmak üzere toplamda 6000 TL devlet yardımı yapılmaktadır. Doğum yardımı ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden alınmaktadır.

RAPOR YARDIMI NASIL ALINIR?

Rapor yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. Bu yardım, hastalığı nedeniyle rapor almak zorunda kalan ihtiyaç sahiplerine yönelik sunulmaktadır. Rapor yardımı alan kişilere günlük 50 – 100 TL arası ödeme yapılmaktadır.

CENAZE YARDIMI NASIL ALINIR?

Cenaze yardımı, devlet tarafından verilen yardım ödemelerinden birisidir. 360 günlük sigorta primi ödemesi yapılmış ve vefat etmiş kişilerin anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarına yönelik sunulmaktadır. 716 TL tutarındaki bu yardımı SGK merkezleri ya da e – devlet üzerinden almak mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

94
795 Paylaşım, 94 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
68
Şaşkın
Başarısız Başarısız
44
Başarısız
Komik Komik
20
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
69
Helal Olsun!
lol lol
105
lol
Aşk Aşk
90
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
26
Kazandım!
Pinar

16 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kiracıyım 1500 tl kira veriyorum 4 çocuğum var faturalarımı odeyemıyorum çocuklarımın ıhtıyaclarını karsilayamıyorum

 2. Amcam engelli maaş alıyor şimdiki bu devlet yardımı olan 1500 TL olarakta yardım alabilir degilmi sadece engelli maaşı alıyor nereye gitmesi gerekiyor dönüi yaparsanız

 3. Bende para yardımından yararlanmak istıyorum ama bana gelmiyor çok ihtiyacım var bu paraylan babamdan ayrıyız babam iki evlilik yapmış babam bizden ayrıldı annemi terk etti eşini ve diğer çocuklarını yanına aldı bizide öyle bıraktı ve onun emekli maaş alıyor diye ne yardım varsa yararlanamiyoruz

 4. bana gelmiyor çok ihtiyacım var bu paraylan babamdan ayrıyız babam iki evlilik yapmış babam bizden ayrıldı annemi terk etti eşini ve diğer çocuklarını yanına aldı bizide öyle bıraktı ve onun emekli maaş alıyor diye ne yardım varsa yararlanamiyoruz

 5. Bende yardım destek istiyorum bekarım babamın bir destegi yok annem kalp ten rahatsız calışamıyorum evde ona yardım ediyorum kendimde 3 yılldır gözluk kullanıyorum doktor gözlüklerimin degişmesini söyledi degiştirmedim yardım destek istiyorum.

 6. iki çocuk babasiyim madde bagimlisiydim şükür bıraktım şuan maddi durumum kötü çok ihtiyacım var Allah’a emanet olunuz

 7. Evim kira 3 çocuğum var ikisi okula gidiyor masraf çok oluyor eşim iş kazası geçirdi parmaklarını kestirdi çalışamıyor zor durumdayım bana yardım edin lütfenrabbim devletimize zeval vermesin inşaallah 2000 TL kira veriyorum