10 Yaş Üzeri Araçlar İçin Kredi Veren Bankalar


64
634 Paylaşım, 64 points

Bankalar genel olarak 10 yaş ve altındaki araçlar için banka kredisi fırsatı sunarlar. Ancak yaşı küçük araçların fiyat olarak bütçeleri aşması, birçok kişiyi 10 yaş ve üstünde araçlara yöneltmektedir. 10 yaş ve üzerinde araç sahibi olmak için banka kredisi çekmek isteyenler, hangi bankadan kredi alabileceklerini merak eder. Bu yazımızda 10 yaş üzeri araçlar için kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar, taşıt kredisi adı altında genel olarak 5 yaşına kadar olan araçlara kredi fırsatı sunarlar. 10 yaş ve üzerindeki araçlar için ise bankalar kredi fırsatı sunmamaktadır. Ancak yapılan son düzenlemeler, 10 yaş ve üzeri araçlar için de bazı bankaların kredi vermesine fırsat sunmuştur.10 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇLAR İÇİN KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Bankalar genel olarak araçların yaşı büyüdükçe kredi vermekten çekinirler. Bu nedenle birçok banka, 10 yaş ve üzeri araçlar için kredi vermek istemeyecektir. Ancak bazı bankalar için aracın yaşı kredi vermeye engel değildir. Hatta 15 yaşına kadar araçlara kredi veren bankalar bile bulunur.

Taşıt kredisi başvurusunda bulunacak kişinin kredi sicili sorunsuz ise banka aracın yaşına önem vermeden kredi işlemlerini gerçekleştirecektir. 10 yaş ve üzeri araçlar için kredi veren bankalar şu şekildedir;

 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Fibabanka
 • Odeabank
 • Emlak Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • ING Bank
 • Halkbank
 • ICBC Bank

Tüm bu bankalar, 10 yaş ve üzeri araçlar için sorunsuz şekilde taşıt kredisi fırsatı sunmaktadır. Önemli olan, kredi alacak olan kişinin kredi notu ve sicilinin sorunsuz olmasıdır. Sorun bulunmayan kişiler, gerekli evrakları hazırlayarak taşıt kredisi için başvuruda bulunabilirler.

10 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇ KREDİSİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

10 yaş ve üzeri araç kredisi için bankalardan bazı evraklar talep edilir. İşlemlerin tamamlanabilmesi için bu evraklar önemlidir. 10 yaş ve üzeri araç kredisi için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Alınacak aracın ruhsat fotokopisi
 • Banka kredi başvuru formu

Söz konusu belgeler ile birlikte en yakın şubeye gidenler kolaylıkla taşıt kredisi başvurusunda bulunacaklardır.

10 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇ KREDİSİNİ ARACIN TAMAMI İÇİN ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Taşıt kredisinde en fazla merak edilen konulardan birisi de çekilecek taşıt kredisinin miktarıdır. Araç almak isteyen banka müşterileri, aracın ücreti kadar kredi çekmek isterler. Ancak BDDK tarafından bankalara verilen şartlara göre banka şubeleri taşıt kredilerini aracın tüm ücretini karşılayacak şekilde verememektedir. Yani bir kişinin 10 yaş ve üzeri araç kredisinin tamamını çekmesi mümkün değildir. Ancak kredi başvurusunda bulunan ticari bir müşteri ise ve sürekli olarak kredi alımı sağlıyorsa o zaman sıfır bir araç için araç ücretinin tamamı kadar kredi fırsatı sunulacaktır.

10 YAŞ VE ÜZERİ ARAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

10 yaş ve üzeri araç kredisi çekmek isteyen kişiler, gerekli belgelerle birlikte yukarıda söz ettiğimiz banka şubelerine giderek başvuruda bulunabilirler. Araç kredisi başvurusunda kişinin gelir belgesi sunması çok önemlidir. Gelir belgesi olmayan kişilere kredi çıkma ihtimali oldukça düşecektir.

Bankalar, 10 yaş ve üzeri araç kredisinde ödenecek miktarı, aracın durumuna, yaşına ve sağlamlığına göre belirler. Verilecek kredinin miktarı, aracın kasko değeri üzerinden belirlenir. 100 bin – 120 bin TL arası kasko değeri olan bir araca fiyatının %70’i oranında kredi çıkacaktır. 200 bin ve üzerinde kasko değerine sahip araçlar için ise değerinin yarısı kadar daha kredi almak mümkündür. Yani, 200 bin TL kasko değeri olan bir araca %50 + %70 oranla birlikte 120 bin TL tutarında bir kredi çıkması mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
634 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir