10 Adımda Para Biriktirmenin Yolları


52
504 Paylaşım, 52 points

Birçoğumuz belki de çok rahat bir şekilde tasarruf yapabilecek düzeyde gelire sahip olsak da, maalesef ki gerekli olan tasarrufu yeteri kadar yapmamaktayız. 10 adımda para biriktirmenin yolları başlıklı bu yazımızda, hızlı ve kolay bir şekilde nasıl birikim yapılabileceği hakkında ipuçları verdik.

Kredi Kartı Ve Kredi Borcunuzu Ödeyin.

Gerçekten tasarruf yapmak istiyorsanız, öncelikle olarak yapmamız gerekenlerden birisi, kredi ve kredi kartı borcunu ödeyerek mümkün olduğu kadar bu banka ürünlerini kullanmamalısınız. Faiz ödemeleri, bir insanın zorunlu olmadığı hallerde ödemiş olduğu en gereksiz harcamaların başında gelmektedir. Bu gibi ürünler daha rahat bir hayat sürmek için değil, zorda kaldığımız durumlarda kullanmak içindir.

Yakıt Maliyetlerinizi Azaltın.
Ülkemizde akaryakıt fiyatları düşündüğümüzde, yakıt maliyetlerini azaltmak 10 adımda para biriktirmenin yolları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu sadece aracınız için aldığınız akaryakıt olarak düşünülmemeli, aynı zamanda doğalgaz gibi farklı tüketimleri de bu başlık altında değerlendirmeliyiz.Örneğin işe araçla gidip gelmek yerine toplu taşıma araçlarını kullanmak hem kendi bütçemize, hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

Fatura Maliyetlerinizi Azaltın.

Fatura maliyetlerini azaltmanın en temel yolu, hiç şüphesiz ki gereksiz enerji harcamasını ortadan kaldırmaktır. Boş yere yanan bir ışığı kapatmak ya da damlayan musluk tamir etmek gibi, elektrik ve su faturalarınızı azaltabileceğini gibi, kışın evin içerisinde tişörtle dolaşmak yerine mevsimine uygun giyecekler tercih ederek, ısınma maliyetinizi de düşürerek bütçenize önemli bir katkı sağlayabilirsiniz.

Liste Yapmadan Alışverişe Çıkmayın.

Para biriktirmek istiyorsanız para biriktirme yolları arasında sunmuş olduğumuz liste tavsiyesine de, mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir. Çünkü temel ihtiyaçlarımızın dışında birçok şeyi liste yapmadığınız için almak zorunda kalmazsınız. Evinize gerçekten ihtiyacınız olan ürünler için bir liste çıkarıp alışverişte bu listeye riayet ettiğimizde, gereksiz harcama yapmaktan kaçınmış olursunuz. Önceden böyle bir tedbir alarak, önemli ölçüde bütçe disiplini sağlayabilirsiniz.

Pazar Alışverişini Tercih Edin.
Hem pazar esnafına katkı sağlamak ve hem de kendi bütçenizi korumak için, pazar alışverişlerini tercih edin. Pazarda satılan birçok ürünün market alışverişlerine göre çok daha uygun fiyata olması, özellikle gıda maddelerine fazla para harcaması nedeniyle, bütçeniz için oldukça yararlı olacaktır.

Gerçeklerle Yüzleşin.

Giyim alışverişlerinde marka takıntınız varsa, sizin tasarruf yapmaya muhtaç birisi olduğunuzu ve bunun yanı sıra bu kadar parayı harcayacak kadar zengin olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Yani giyim alışverişlerinizde, gerçeklerle yüzleşmeye deneyin. Farklı sebeplerle pahalı kıyafetler almak, para biriktirmenize engel olacağı gibi bütçenizi de sarsacaktır.

Dışarıdaki Masraflarınızı Kısın.

Dışarıda geçirebileceğiniz masraflı süreyi azaltmak, para biriktirmenin yolları arasında en temel unsurlardan birisidir. Bütçenize göre hareket etmeden sürekli dışarıda yemek ve içmek, paralı mekanlarda zaman geçirmek, para biriktirmenin önündeki en büyük engellerden birisidir.

Erken Rezervasyondan Yararlanın.
Herhangi bir nedenle bulunduğunuz şehirden başka bir şehre ya da ülkeye gitme durumunuz varsa, ulaşım ve konaklama hizmeti sunan yerlerden yaptıracağınız erken rezervasyonlar, bu seyahatinizde maliyetinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun.

Başta alkol ve sigara olmak üzere kötü alışkanlıklardan kurtulmak da, para biriktirme yolları arasında önemli tavsiyelerimizden birisidir.

Para biriktirmek için tavsiyeler verdiğimiz bu yazımıza sizlerin de eklemek istediği bir şeyler olursa, bunu diğer ziyaretçilerimizle de paylaşmak için, aşağıdaki yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

52
504 Paylaşım, 52 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
49
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar ? Yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. ?? İzniniz olursa ben de ‘’Tasarruf Etmemizi Neler Zorlaştırır?’’ başlıklı blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim Umuyorum, faydalı olur. ? Keyifli okumalar dilerim, sevgilerimle ?